nocomments

Yerli dolar, yabancı ise TL ve TL cinsi varlıkları satın alıyor!

Okuma Süresi : 3 Dk.

Türk Lirası negatif ayrışmaya dün de devam etti. Halbuki, geride bıraktığımız hafta, ekonomi yönetiminin atmış olduğu normalleşme adımları sayesinde, TL ve TL cinsi varlıklarda potansiyel gördüğümüzü söylemiştik. 

Türk Lirası’nın son günlerde ateşinin yine nüksetmesinin arkasında, S400 füzeleri ve olası bir ABD yaptırım endişesi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Dün okuduğumuz haberde, Kıbrıs adasında yapılan Eunomia tatbikatından dönen ABD yapımı F16 jetleri tespit etmek için Rus sistemi S400 radarlarını aktive ettiğini savunan ABD’li Demokrat Senatör Van Hollen ile Cumhuriyetçi Senatör Lankford, Dışişleri Bakanı Pompeo’ya mektup yazarak Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını istemiş.

Rusya’nın savunma sektörü ile iş yapanlara, Amerika, Dost Olamayan Ülkelere Yaptırım Yoluyla Karşı Mücadele Yasası (CAATSA) devreye alıyor. Yanılmıyorsam, İran, Rusya, ve Kuzey Kore için CAATSA devreye alındı. Yaptırımın Türkiye için de devreye alınması, TL’nin zayıf olan görünümünü daha da zorlu bir patikaya taşıyabilir.

Bu gelişmelerin ışığında, USDTRY kuru dün artık psikolojik 8 seviyesinin kıyısına kadar ilerleyerek zirvesini her gün olduğu üzere bir adım daha kuzeye taşıdı.

Dünyada ise, FED’in ultra gevşek para politikasını sınırlarını zorlaması ardından topu artık para politikasından maliyet politikasina atması, büyük bir beklentiyle açıklanacak trilyon dolar büyüklüğündeki mali teşvik paketine gözlerin çevrilmesine neden oldu. Piyasalar, nasıl olsa teşvik açıklanacak beklentisi ile, ara ara ivme kaybetse de, temkinli iyimser havasını korumaya devam ediyor.

Dışarıdaki olumlu havaya rağmen, USDTRY kurundaki yükseliş, dün alternatif piyasaları bozdu: BİST 100 endeksi günü %0,2 kayıpla tamamlarken, CDS risk primi yaklaşık 20 baz puan artarak 530 seviyesine yükseldi. Yeni ihraç edilen 5 yıl vadeli Eurobond’un getirisi, bir miktar daha yükselerek %6,6 oldu.

Tüm bu olumsuz tarafta kümelenen gelişmelere rağmen, her hafta TCMB’nin açıkladığı haftalık menkul kıymet raporunda, son 2 haftadır ilginç bir detay görüyoruz. Uzun bir süredir hisse ve devlet tahvili piyasasından koşar adım uzaklaşan yurtdışı yerleşik yatırımcılar (yabancı), son 2 haftadır tahvil satın alıyor.

Rakamların dili ile konuşursak, 2 Ekim ile biten haftada, yabancının hisse senedi portföyü 131 milyon dolar, devlet iç borçlanma senedi (DİBS) portföyü ise net 479 milyon dolar artış gösterdi. Bu rakam, Ocak 2019’dan bu yana en iyisi.

Öte yandan, 2 Ekim ile biten haftada, gerçek kişilerin döviz mevduatları 1,3 milyar dolar artış kaydederken, ay sonu etkisi ile tüzel kişilerin de benzer rakamlarla azalınca, sistemdeki toplam DTH 0,1 milyar dolar ile önemli bir değişim göstermeden 217,8 milyar dolar oldu.

Hülasa, yabancı yatırımcıların, son iki haftadır, TL hisse ve devlet tahviline ilgi göstermeye başladığının altını çizmek istiyoruz. Yurtiçi yerleşiklerin aksine, geminin topyekun bir tarafına yaslanmaktan vaz geçmeye başlayan yabancı yatırımcı ilgisini devam etmesini umut ediyorum. Devam etmesi, haliyle, TL açısından memnuniyet verici bir gelişme olacaktır.

Kuzey Kıbrıs’ın Gazimağusa kentinin doğu kesimindeki sahil bölgesi Kapalı Maraş’ın bazı bölümleri, 46 yıllık aradan sonra dün yeniden ziyaretlere açıldı. Yunanistan, karadan geri adım atılması konusunda çağrıda bulunurken, Kıbrıs Rum kesimiyle birlikte konuyu önümüzdeki hafta düzenlenecek AB liderler zirvesinde gündeme getirecekleri tehdidinde bulundu.

Pazar günü düzenlenecek KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde, “hayalet şehir” olarak bilinen bölgeye girişine izin verilmesi, adaylar arasında seçime müdahale olarak da değerlendirildi!

Yurtdışı cephede ise, son anketlere göre, Demokrat aday Biden, Başkan Donald Trump’a karşı önemli eyaletlerde farkı açıyor. Trump, 15 Ekim’de sanal olarak gerçekleştirilecek ikinci TV tartışmasına katılmayacağını açıklaması ardından tarihin ertelenmesi ve münazaranın yüz yüze yapılmasını teklif etti.

Tüm dünyada gözler, yukarıda da anlatmaya çalıştığım üzere, ABD’de açıklanması beklenen trilyon dolarlık mali teşvik paketine çevrilmiş durumda.

Teşvik paketi ile ilgili Demokratlar ile Cumhuriyetçilerin anlaşma zemini bulamaması üzerine hafta başında müzakere masasını deviren Trump, dün gece sürpriz bir şekilde kapsamlı bir teşvik paketi istediğini açıklaması ve rakamın da 2 trilyon dolar seviyelerinde olacağı beklentisi; dahası yakın bir zaman diliminde hayata geçme ihtimalinin artması, küresel risk iştahını olumlu etkiliyor.

Hafta başında teşvik paketine yönelik belirsizlik ile 1,872 dolar seviyesine kadar gerileyen altının ons fiyatı, bu sabah 1,910 dolara yükseldi. USDTRY kurundaki yükseliş de beraber düşünülürse, gram altın 488 TL ile tüm zamanların en yüksek seviyesinde! Teknik almamda, 2 hafta önce, altında 550 TL seviyesine varan bir yükselişin radar menzilinde olduğunuz paylaşmıştık (bakınız grafik).

Dünyada, özellikle Avrupa’da Covid-19 vaka sayılarında artış yeniden dikkat çekiyor. Lakin, tam izolasyon ihtimalinin zayıf olması, şimdilik önemli bir piyasa etkisi doğurmuyor.

ABD borsaları geceyi teşvik paketi heyecanı ile yükselişle tamamlarken, sabah saatlerinde iyimserlik Pasifiğin diğer ucuna da sıçradı. ABD borsalarının vadeli işlemlerinde de artılar göze çarpıyor.

Bugün, İngiltere’de açıklanacak sanayi üretiminin aylık %2,5 artması bekleniyor.

Gram Altın

21 Eylül tarihinde yayınladığımız raporumuzda, Gram Altının fiyatı 465-470 seviyelerinde iken, teknik çalışmamızın yukarıda 550-560 bandında varan bir yükseliş potansiyeli taşıdığını paylaşmıştık (zarar kes 450). Bu sabah, altının gram fiyatı 490 TL seviyesine dayandı. Bizleri takip eden ve pozisyon taşıyan disiplinli bir yatırımcı, eğer bizim gibi 465-470 bandından pozisyona girmişse, zarar kes seviyesini 450 TL’den pozisyona giriş seviyesine güncelleyerek (yani zarar potansiyelini sıfırlayarak), yükselişe eşlik edebilirler. Buna “iz süren stop” diyoruz.

Reply