nocomments

Temel Analizin temelleri

Okuma Süresi : 2 Dk.

Temel Analiz Nedir? Nasıl Yapılır?

Teknik analiz, modelleri veya eğilimleri belirlemek için çizelgeleri incelemeyi içerirken, temel analiz ekonomik veri raporlarını ve haber başlıklarını incelemeyi içerir. (Ve bugünlerde … belirli bir dünya liderinden rastgele tweetler.)

Temel analiz, döviz fiyatlarını etkileyebilecek ekonomik, sosyal ve politik güçleri analiz ederek forex piyasasına bakmanın bir yoludur.

Düşünürseniz, bu çok mantıklı geliyor! Tıpkı Ekonomi 101 sınıfınızda olduğu gibi, fiyatı belirleyen arz ve talep veya bizim durumumuzda döviz kurudur.

Arz ve talebi, fiyatın nereye gidebileceğinin bir göstergesi olarak kullanmak kolaydır. İşin zor kısmı, arz ve talebi etkileyen tüm faktörleri analiz etmektir.
Başka bir deyişle, kimin ekonomisinin sallandığını ve kimin ekonomisinin berbat olduğunu belirlemek için farklı faktörlere bakmanız gerekir.

İşsizlik oranındaki artış gibi belirli olayların bir ülkenin ekonomisini ve nihayetinde para birimine olan talep seviyesini etkileyen para politikasını neden ve nasıl etkilediğini anlamalısınız.

Bu tür bir analizin arkasındaki fikir, bir ülkenin mevcut veya gelecekteki ekonomik görünümü iyiyse para biriminin güçlenmesi gerektiğidir.

Bir ülkenin ekonomisi ne kadar iyi şekillenirse, o ülkeye o kadar çok yabancı işletme ve yatırımcı yatırım yapacaktır. Bu, varlıkları elde etmek için o ülkenin para birimini satın alma ihtiyacıyla sonuçlanır.

Özetle, temel analiz şudur:

Temel Analiz Nedir?

Örneğin, ABD ekonomisinin gelişmesi nedeniyle ABD dolarının güçlendiğini varsayalım.

Ekonomi iyileştikçe, büyümeyi ve enflasyonu kontrol etmek için faiz oranlarının yükseltilmesi gerekebilir.
Daha yüksek faiz oranları, dolar cinsinden finansal varlıkları daha çekici hale getirir.

Bu varlıkları almak için, traderların ve yatırımcıların önce dolar satın almaları gerekiyor. Bu, para birimine olan talebi artırır.

Sonuç olarak, ABD dolarının değeri, daha az talep gören diğer para birimleri karşısında muhtemelen artacaktır.

İlerleyen bölümlerde, hangi ekonomik veri noktalarının döviz fiyatlarını etkileme eğiliminde olduğunu ve bunu neden yaptıklarını öğreneceksiniz.

Fed Başkanının kim olduğunu ve perakende satış verilerinin ekonomiyi nasıl yansıttığını öğreneceksiniz.


Temel analizi kullanabilmek için, ekonomik, finansal ve politik haberlerin döviz kurlarını nasıl etkileyeceğini anlamak önemlidir.

Bu, makroekonomi ve jeopolitiğin iyi anlaşılmasını gerektirir.

Şimdilik, temel analizin bir para biriminin potansiyel hareketlerini, o ülkenin ekonomik görünümünün gücü veya zayıflığı üzerinden analiz etmenin bir yolu olduğunu bilin.

Reply