nocomments

Piyasalar Trump’ın teşvik paketi görüşmelerini durdurmasını fiyatlıyor Piyasalar Trump’ın teşvik paketi görüşmelerini durdurmasını fiyatlıyor

Okuma Süresi : < 1 Dakika

Fed Başkanı Powell, dün İşletme Ekonomisi Ulusal Birliği’nin düzenlediği sanal konferansta konuştu ve ülke ekonomisindeki toparlanma için teşviklerin devam etmesi gerektiğinin altını çizdi. Powell, para politikası ve maliye politikasının uyumlu şekilde desteğini sürdürmesi durumunda toparlanmanın ivme kazanacağını söyledi. Fed yetkilileri pandemi sürecinde rekor varlık alımına giderek faizi de düşürmüştü. Son FOMC toplantısında da istihdamın son derece önemli olduğunu, hane halkı gelirinin düzelmesini takip edeceklerini belirtmişti.

Fed Başkanı Powell, teşviklere ihtiyaç olduğunu vurgularken ABD Başkanı Trump ise ek teşvik paketini durdurma kararı aldığını açıkladı. Trump, paketin Covid-19 ile ilgisi olmadığını ve 1,6 milyar dolarlık teklifin gayet cömert olduğunu, ancak meclisin iyi niyetli pazarlık yapmadığını söyledi.

Piyasaların seçim öncesinde kabul edilmesini beklediği paketin durdurulmasıyla endekslerde satış olurken dolar ve ABD tahvilleri ise yükseldi. Dün günü düşüşle kapatan endeksler, bugün de düşüş yaşarken ABD Dolar Endeksi dünkü yükselişinin ardından bugün 93,70 altında işlem görüyor.

Bugün Avrupa’da DAX, CAC 40 ve Euro Stoxx 50 satıcılı işlem görürken BİST 100 de güne %0,60 düşüşle 1,153 puandan başladı. Açılışın ardından gün içi en yüksek 1,156 puanı gören endeks son saatte %0,20 düşüşle 1,151 puandan işlem görüyor. BİST Bankalar %1 kayıpla 1,139 puana geriledi.

Dolar bugün majör paralardan euro karşısında 1,1770 sterlin karşısında 1,2870 yen karşısında 106,0 ve Avustralya doları karşısında 0,71 seviyesinden işlem görüyor.

Reply