nocomments

Aşı Coşkusu Azaldıkça Altın Fiyatları % 4,5 Düştükten Sonra Güçlendi.

Okuma Süresi : 2 Dk.

Ons Altın İnceleme ve Grafik Analiz

  • Altın fiyatları, aşı haberlerinden sonra altı haftanın en düşük seviyesi olan 1.850 ABD Dolarını gördükten sonra 1.880 ABD Dolarına yükseldi
  • Aşı iyimserliği hızla azaldı ve değerli metal fiyatları yükseldi. ABD Doları düştü
  • Perakende altın yatırımcılarının % 89’u net uzun pozisyonda , bir gün öncesine göre% 23 artış gösterdi

ONS ALTIN İNCELEME

Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen bir koronavirüs aşısı, faz 3 klinik denemesinin ara analizinde % 90 başarı oranı gösterdiğinden altın fiyatları Pazartesi günü% 4,5 düştü. Ancak, yatırımcılar kısa vadeli etkileri yeniden değerlendirdikçe iyimserlik hızla azaldı ve küresel ekonomi, başka bir salgın dalgası ve virüsle ilgili kilitlenme önlemlerinin yakın bir tehdidi ile karşı karşıya kaldı. Aşının başarılı olduğu kanıtlanmış olsa bile, tüm yasal gereklilikleri yerine getirmesi ve halka açık hale gelmesi aylar alabilir. Üretim kapasitesi, depolama ve nakliye de gelecekteki zorluklar olarak karşımıza çıkamaktadır.

Altın fiyatlarındaki ana engellerden biri, aşının yardımıyla ekonomik büyüme hızlanırsa, daha küçük mali ve parasal teşvik beklentisidir. Merkez bankalarının bilançolarının genişlemesi, ultra düşük faiz oranı ortamının yanı sıra, bu yıl değerli metal fiyatlarında büyük bir artışa neden oldu. Bunun nedeni, altının genellikle fiyat paraya karşı iyi bir koruma ve bir değer deposu olarak görülmesidir. Orta ve uzun vadede, ancak, daha yavaş bir parasal genişleme ve potansiyel azaltma, altını geri çekilme riskine sokabilir.

Federal Rezerv bilançosu, 4 Kasım’da, piyasalardaki bol miktarda likiditeyi yansıtacak şekilde, Ekim ayı sonundaki 7.177 trilyon ABD Dolarından rekor bir yüksek seviyeden 7.157 ABD Dolarına düştü.

ONS ALTIN – FED REZERV KARŞILAŞTIRMASI

Ons altın fiyatlarının Fed rezerv miktarı ile beraber grafikte gösterilmesi
Ons Altın ve Fed rezerv grafik

Ancak yakın vadede, pandeminin etkisinin üstesinden gelmek için ABD ve AB’de mali teşviklere ihtiyaç duyulabilir. Parasal ortam, sistemik riski önlemek ve kırılgan bir toparlanmayı teşvik etmek için öngörülebilir gelecekte büyük olasılıkla uyumlu kalacaktır. Bu, altın fiyatlarının dezavantajını hafifletmeye yardımcı olabilir. Seçim sonrası geçişi çevreleyen belirsizlikler, salgın ve nispeten yavaş bir ekonomik görünüm de altına olan iştahı artırabilir.

Altın ve ABD Doları arasındaki tarihsel negatif korelasyon göz önüne alındığında (aşağıdaki grafik), zayıflayan bir ABD Doları altın fiyatlarını canlandırabilir. Biden’ın seçim zaferi ve ABD dış politikasının potansiyel yeniden şekillendirilmesi, yükselen piyasalara ve risk varlıklarına sermaye akışını hızlandırarak ABD Dolarını grafikte aşağılara sürükledi.

ONS ALTIN – DOLAR ENDEKSİ KARŞILAŞTIRMASI

Ons Altın ile dolar endeksi karşılaştırmalı grafik
Dolar Endeksi ve Ons Altın grafik

Teknik olarak altın fiyatları Pazartesi günü % 4,5 düşüşle Ağustos ortasından bu yana görülen en büyük gün içi dalgalanmayı kaydetti. Fiyatların alt sınırın altına düşmeden önce konsolide aralığın tavanının (aşağıdaki grafikte vurgulanmıştır) üzerine çıkmasının ardından genel eğilim net bir yönden yoksun görünüyor. Büyük bir düşüş şamdanı oluşumu genellikle güçlü bir aşağı yönlü momentum olduğunu gösterir ve bu da 1,885 ABD doları desteğiyle daha fazla kayıplara yol açabilir.

ONS ALTIN GÜNCEL GRAFİK ANALİZ

ons altın grafik inceleme
Ons Altın İnceleme

Bu bilgiler ışığında yatırımcılar hem kurumsal tarafta hem bireysel tarafta ons altın fiyatlarına güvenmeye devam ediyorlar. İleriki pandemi döneminde aşı haberlerine karşı ons altın fiyatları sendelese de orta vade de 2100 dolar gibi seviyelerin kaçınılmaz olduğunu piyasa algısı bize gösteriyor.

Hayırlı kazançlar dileriz.

Reply