nocomments

Mikro Ekonomi İnceleme

Okuma Süresi : 2 Dk.

İncelememize gelmiş geçmiş en ünlü ekonomistlerden birisi olan İskoç Filozofu Adam Smith ten  bir alıntı yaparak başlamak istedim.

 Kendisi günümüzdeki Ekonomist tanımına uyan ilk bilim insanıdır.

 Sözlerini 1776 yılında yayınlanmış olan dünyaca ünlü ulusların zenginliği isimli kitabından aldım.

 Her birey bir ekonomik aktördür ve toplumun çıkarını gözetmediği gibi kendisinin topluma ne kadar faydası olduğunu da bilmez ayrıca kontrolünde olan piyasayı yönlendirirken kendi ürettikleri nin en yüksek değere ulaşmasını  hedefler ve sadece kendi çıkarlarını gözetir.

Her birey kendi çıkarı peşinde koşarken sıklıkla ve adeta görünmez bir el değmişcesine katkıda bulunmaya niyetlendiğinden çok daha etkin olarak topluma katkıda bulunur.

Rekabetin görünmez eli kişisel çıkarları kendiliğinden ortak yarara dönüştürmektedir diyorGörünmez el kavramı çok ünlüdür.

 diyor ki kişiler sadece kendi çıkarlarını gözetiyor olsalarda rekabetin görünmez ile kişisel çıkarları ortak yarara dönüştürüyor rekabet kötü bir şey değil kendi çıkarınızı gözetirken aslında toplumun bütünü içinde iyilik yapmış oluyorsunuz.

Son derece kuvvetli ve Çok iddialı bir söylem… kapitalizmin özü… Ulusların Zenginliği kitabı ve Amerikan özgürlük bildirgesi aynı yıl yayınlanıyor ve tabiatıyla tahmin edeceğiniz gibi bu kitapta yer alan ve kapitalizmin temel ilkeleri sayılabilecek fikirler Amerika’nın kurucuları, özgürlük bildirgesi, anayasa, demokratik bir ülke olmanın koşulları ve vatandaşlık hakları gibi konular üzerinde çalışırken onlar üzerinde oldukça etkili oluyor.

 Ekonomik aktörlerin aslında kendi çıkarlarını gözeterek gösterdikleri bireysel çabalar sıklıkla bütün toplumun refahının artması için yararlı oluyor.

Adam Smith birisinin her zaman sadece kendi çıkarlarını gözetmesi İyidir demiyor.

Bireysel hareketlerden toplumu nasıl etkileyeceğini düşünmeleri kötüdür de demiyor. Kişilerin kendi çıkarlarını gözeterek yaptığı çabaların sıklıkla toplumun tamamı için yararlı olacağını yani toplumdaki yaratıcılığı ve verimliliği olumlu yönde etkileyerek Zenginliğin artacağını belirtiyor.

 Günümüzde ekonomiden bahsederken genelde mikroekonomi veya Makroekonomi tanımları kullanılır. Adam smith’in Söylemi hem mikroekonomiye Yani kendi çıkarlarını maksimize etmek için uğraşan ekonomik aktörlere hem de Makroekonomi yani toplumun bütününü kapsıyor. Genelde günümüzdeki ekonomistler bu iki alandan sadece birisine yoğunlaşıyorlar. Mikro düzeyde yani ekonomik aktörlerin bireysel faaliyetlerde veya makroekonomiye yani ekonominin bir bütün olarak genel görünümü üzerine uzmanlaşıyorlar. Ekonomide hem ekonomik aktörlerin sınırlı kaynakları ne şekilde tahsis edeceği üzerinde duruluyor sınırlı kaynak dediğimizde sonsuz olmayan kaynak demek yiyecek su zaman para işgücü Bunlar sınırlı kaynaklardır. Mikro ekonomide kişilerin bu sınırlı kaynakları tahsis ederken etkilendiği fiyat ve diğer benzer koşullar inceleniyor. Makro ekonomi resmin bütünle bakıyor 

Reply