nocomments

Koronavirus ve Dünya Ekonomisi Güncel İnceleme

Okuma Süresi : 2 Dk.

KORONAVİRUS 2.DALGA GELİYOR MU?

PETROL FİYATI NE OLACAK?

Hızla artan koronavirüs vakaları karşısında özellikle Avrupa ülkelerinin karantina, kapatma tedbirlerine başvurmaya başlamalarının talep konusunda yarattığı endişeler petrol fiyatlarını aşağı çekti.

ICE’de Brent petrolünün varil fiyatı yeni haftanın ilk gününde yüzde 3,64 düşüşle 36,60 dolar seviyesinden işlem görüyor. Batı Teksas petrolü de Cuma gününe göre yüzde 4,02 kayıpla 34,35 dolar/varil seviyesinde.

Petrol fiyatlarının gerilemesinde zayıflayan talep kadar, ABD’de yarın yapılacak seçimin kargaşaya yol açacak bir sonuç ortaya koyması endişesi de etkili.

Analistler, Avrupa’da koronavirüs salgınına karşı ortaya konan tedbirlerin vereceği sonuçların takip edildiğini, bu tedbirlerin önümüzdeki haftalarda ABD’de de gündeme gelebileceğinin değerlendirildiğini ifade ediyorlar.
Uluslararası piyasalarda spot altın fiyatı geçtiğimiz hafta yaşanan sert düşüşün ardından yeni haftaya yükselişle başladı.

ABD’de yarın yapılacak seçim öncesinde güvenli liman arayışındaki yatırımcıların talebi ve seçim sonrasında koronavirüs salgını karşısında ekonominin desteklenmesi için yeni teşvik paketinin büyüklüğünün netleşeceği beklentileri spot altın fiyatının güne yükselişle başlamasını sağladı.

ONS ALTIN FİYATI NE OLACAK?

Uluslararası piyasalarda spot altın fiyatı bu sabah 1885,66 dolar/ons seviyesine kadar toparlarndı ve şu sıralarda 1884,30 dolar/ons seviyesinden işlem görüyor.

DOLAR ENDEKSİ SEÇİM ÖNCESİ İNCELEME


Dolar Endeksi ABD seçimi öncesinde yatay bir seyir izliyor.

Dolar Endeksi son seansta yüzde bazında Eylül sonundan bu yana en büyük haftalık artışa imza atmıştı. Endeks bugün 94 üzerindeki hareketini korurken piyasalar Amerikan seçimlerine odaklanmış görünüyor. Seçimi kimin kazanacağı kadar seçim sonucunun davaya konu olup olmayacağı da yakından izleniyor.

BREXİT VE STERLİN

Öte yandan sterlinde ise hafta sonu açıklanan koronavirüs tedbirlerini yarattığı endişeler nedeniyle bir miktar aşağı yönlü hareket hakim.
Konuya yakın kaynakların verdikleri bilgiye göre Avrupa Birliği ile İngiltere arasında Brexit sonrası dönem için bir ticaret anlaşmasına varmak için müzakereler bugün Brüksel’de devam edecek.

Brexit geçiş döneminin sona ermesine 9 hafta gibi kısa bir sürenin kaldığı ortamda taraflar müzakereleri yoğunlaştırdılar.

AB’nin Brexit baş müzakerecisi Michel Barnier geççtiğimiz hafta boyunca Londra’da temaslarda bulundu.

AB diplomatlarının verdiği bilgiye göre bugün Brüksel’de yüz yüze görüşmelerle devam edecek müzakerelerin Çarşamba veya Perşembe günü sonuçlanması bekleniyor.

ABD YARIN BAŞKANINI SEÇİYOR


ABD’de 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimi için düzenlenen anketler, seçim sonuçları üzerinde belirleyici gücü olan, hiçbir partinin kalesi olarak görülmeyen 6 ‘salıncak” eyalet üzerinde yoğunlaşmış durumda.

Emerson College tarafından yapılan ankete göre ABD Başkanı Donald Trump ile rakibi Joe Biden bu 6 “salıncak” eyaletin 4’ünde başa baş bir yarış götürüyorlar.

Teksas’ta her iki adayın oy oranının yüzde 49 olduğuna işaret eden Anket, Kuzey Karolina’da her iki adayın oy oranlarının yüzde 47 olduğunu ortaya koldu. Georgia’da Trump Biden’in sadece 1 puan önünde. Ancak bu yüzde 3,5 puanlık hata marjı içinde bir fark. Maine eyaletinin ikinci bölgesinde ise Biden, Trump’ın yüzde 3 puan önünde, ancak bu da 3,3 puanlık hata marjı içinde bir fark.

Bununla birlikte New York Times ve Siena College tarafından Wisconsin, Pensilvanya, Florida ve Arizona’da yapılan anketler Biden’in önde olduğunu gösteriyor.

NY Times ve Siean College tarafından yapılan ankete göre Biden, Wisconsin’de Trump’ın 11 puan önünde. Arizona ve Pensilvanya’da 6 puan önde olan Biden, Florida’da 3 puan fark ile önde gidiyor.
ABD Başkanı Donald Trump, salı günü yapılacak başkanlık seçimi sonrasında ülkede çıkabilecek huzursuzluklara karşı uyarıda bulundu.

DW’nin internet sitesinde yer alan habere göre, Pensilvanya’da düzenlenen bir seçim etkinliğinde konuşan Cumhuriyetçi Parti’nin ikinci kez aday gösterdiği Trump, seçimin kazananının hemen belli olmaması halinde ülkede “kaos çıkabileceğini” söyledi. Trump, seçimin sonucunun belli olmasının haftalar alabileceğini, bu süre içerisinde de “çok kötü şeyler” olabileceğini söyledi.
Goldman Sachs, OPEC+’nın üretim kısıntısını 1 Ocak’tan itibaren günlük 7,7 milyon varilden 5,7 milyon varil/güne indirme planını 2 ay ertelemesini beklediğini bildirdi.

Bu beklentisine neden olarak koronavirüs salgınının yarattığı belirsizliği, karantina-kapatma uygulamalarının ufukta belirmesini ve ABD’de 3 Kasım seçimi sonrasında petrol fiyatlarının Kasım ayı boyunca yüksek oynaklık göstereceği öngörülerini işaret etti.

Goldman Sachs, OPEC+’nın üretimi artırmayı ertelemesinin 2021 ilk çeyrekte ve 2021 yılının tamamında daha büyük bir arz açığının sağlanmasına yardım edeceğini de savundu.

Kısacası yarın uzun bir gece olacak. İşlemde olan bütün traderlara kazanç diliyoruz.

Reply