nocomments

Ticaret Para Birimleri

Okuma Süresi : 2 Dk.

En Çok İşlem Gören Para Birimleri


EURO

EUR, Euro Bölgesi’nin resmi para birimidir.

FX piyasasında en çok işlem gören ikinci para birimidir ve sadece ABD doları tarafından yenilir. Aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci rezerv para birimidir.

Sembolü : Kodu : EUR


AMERİKAN DOLARI

USD, Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi para birimidir.

Yedi ülke ABD dolarını resmi para birimi olarak kullanıyor. ABD dışında, Karayipler’deki iki Britanya Denizaşırı Bölgesi’nin para birimidir.

Sembolü : $ Kodu : USD


JAPON YENİ

JPY, Japonya’nın resmi para birimidir.

Yen, döviz piyasasında en çok işlem gören üçüncü para birimidir ve pound sterlin, ABD doları ve euro’nun yanında sıklıkla rezerv para birimi olarak kullanılır.

Sembolü : ¥ Kodu : JPY


İNGİLİZ STERLİNİ

GBP, Birleşik Krallık’ın resmi para birimidir.

Pound, İngiltere’nin yanı sıra Jersey, Guernsey, Man Adası, Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları, Britanya Antarktika Bölgesi ve Tristan da Cunha’nın resmi para birimidir.

Sembolü : £ Kodu : GBP


AVUSTRALYA DOLARI

AUD, Avustralya’nın resmi para birimidir.

Avustralya Resmi Topluluğu, resmi para birimi olarak Avustralya Doları’ nı kullanır. Nispeten yüksek faiz oranları nedeniyle döviz tüccarları arasında popülerdir.

Sembolü : $ Kodu : AUD


KANADA DOLARI

CAD, Kanada’nın resmi para birimidir.

Kanada Doları, dünyanın en çok tutulan beşinci rezerv para birimidir ve ülkenin genel istikrarı nedeniyle genellikle merkez bankaları arasında popülerdir.

Sembolü : $ Kodu : CAD


İSVİÇRE FRANKI

CHF, İsviçre ve Lihtenştayn’ın resmi para birimidir.

İsviçre Frangı ayrıca İtalyan eksklav Campione d’Italia tarafından da kullanılmaktadır. Para biriminin madeni paraları, İsviçre’de kullanılan farklı dilleri hesaba katmak için Latince yazılmıştır.

Sembolü :Fr., CHf, SFr Kodu : CHF


RENMINBI (YUAN)

CNH veya RMB, Çin Halk Cumhuriyeti’nin resmi para birimidir.

Yuan, RMB’nin temel birimidir. CNH veya RMB ticareti denizaşırı (Çin dışında) piyasalarda yapılırken, CNY karada (Çin içinde) işlem görmektedir.

Sembolü :¥ Kodu : CNY


İSVEÇ KRONU

SEK, İsveç’in resmi para birimidir.

Krona, 1873’ten beri İsveç’in resmi para birimidir ve krona İsveççe’de taç anlamına geldiği için genellikle İsveç tacı olarak anılır.

Sembolü :kr Kodu : SEK


HONG KONG DOLARI

HKD, Hong Kong’un resmi para birimidir.

Hong Kong Doları, döviz piyasalarında en çok işlem gören on üçüncü para birimidir. Para birimi, Makao’da Makao patacası (MOP) ile birlikte kullanılmaktadır.

Sembolü :HK$ Kodu : HKD


YENİ ZELLANDA DOLARI

NZD, Yeni Zelanda’nın resmi para birimidir.

Bu para birimi 1967’de piyasaya sürüldü ve toplamda on mezhep var. Para birimi sürekli olarak en çok işlem gören ilk 10 para birimine girdi.

Sembolü :$ Kodu : NZD


SİNGAPUR DOLARI

SGD, Singapur’un resmi para birimidir.

Singapur Doları, Brunei dolarının geleneksel olarak Singapur’da kabul edildiği gibi Brunei’de de kabul edilmektedir. Dünyanın en çok işlem gören on ikinci para birimidir.

Sembolü :S$, $ Kodu : SGD

Reply