nocomments

Forex işlemleri için bilmeniz gereken hareketli ortalamalar

Okuma Süresi : 2 Dk.

Hareketli ortalamalar nedir ve hangilerini bilmeniz gerekir?

Hareketli ortalama nedir?

Hareketli ortalamalar, çoğu teknik analist tarafından kullanılan en temel gösterge olabilir. O halde, en basiti basit hareketli ortalamadır (kısaca SMA veya MA) diyebiliriz. Ve bu, seçilen zaman diliminde neredeyse kapanış fiyatlarının ortalamasını çıkarır ve mevcut fiyat hareketinin üzerinde bir çizgi olarak gösterir.

Bir analistin EUR / USD çiftinin 1 günlük grafiğine baktığını ve 10 dönemlik hareketli ortalamaları uyguladığını varsayalım. Analist, cari fiyat üzerinden çizilen son 10 kapanış günlük fiyatının ortalamasını temsil eden bir çizgi alır. Bu, genel eğilim hakkında daha net bir fikir vermek için pürüzlü zirveleri ve çukurları yumuşatır, tüm bu kısa vadeli ‘gürültüden’ arındırılır.

Üssel hareketli ortalamalar veya EMA’lar neredeyse aynı , sadece biraz daha karmaşık. EMA’lar, daha yeni kapanış fiyatlarına daha fazla vurgu yaparak veya “ağırlık” koyarak beklenmedik hareketlere daha hızlı tepki verir. Bu nedenle mevcut fiyatı SMA’lara göre yani basit ortalamalara göre daha yakından takip eder.

Bazı ünlü ortalamalar 10, 20, 50, 100 ve 200 dönem hareketli ortalamaları içerir. Hesaplamada dikkate alınan dönem sayısı ne kadar yüksekse, çizgi o kadar düzdür, fiyattaki değişikliklere o kadar yavaş yanıt verir ve o kadar uzun eğilim gösterir.

Basit Strateji

Şimdi, en basit hareketli ortalama stratejisi, fiyat hareketli ortalamayı aşağıdan yukarıya doğru geçerse satın almak ve yukarıdan aşağıya geçerken satmaktır. Çeşitli stratejiler, alım veya satım sinyalini geçerli kılmak için verilen hareketli ortalamanın üzerinde veya altında bir kapanış yapmanız gerektiğini belirtir. Bu, herhangi bir gerçek fayda sağlamak için çok basit görünebileceğinden, bu bazı pazarlarda harika ve etkili bir gösterge olabilir.

Daha sonra, eğilimdeki değişiklikleri işaret etmek için uzun vadeli hareketli ortalamalar da kullanılabilir – örneğin, bir boğa piyasası hareketli bir ortalamanın üzerinde destek bulamazsa veya bir ayı piyasası kırılma direnci onun üzerinde ise gibi örnekler verebiliriz.

Üssel ve Basit hareketli ortalamalar

Daha karmaşık bir hareketli ortalama strateji türü, iki hareketli ortalamanın grafiğini çiziyor olmaktır – biri kısa diğeri uzun (20 günlük bir dönem ve 50 günlük bir dönem gibi). Yukarıda belirttiğimiz gibi, daha kısa bir hareketli ortalama, hesaplamada daha az kapanış fiyatlarını hesaba kattığı için fiyattaki mevcut değişikliklere daha hızlı tepki verecektir.

Daha uzun bir hareketli ortalama, daha geriden geldiği için yani daha fazla kapanış fiyatı olduğundan daha yavaş tepki verecektir. Ve bu, tüm mevcut kapanış fiyatlarının tüm ortalama üzerinde daha az etkiye sahip olacağı anlamına gelir.

Çoklu hareketli ortalamalar kullanmak için, teknik analistler her zaman değişik yollar arıyorlar. Fiyat eyleminin tek bir hareketli ortalama çizgisinin üstünde veya altında kapanmasını aramak yerine, çizdikleri iki hareketli ortalama arasındaki etkileşimine bakıyorlar. Bununla birlikte, 20 günlük MA 50 günlük MA’yı geçerken, yükseliş eğilimi olarak kabul edilir ve altından geçtiğinde, düşüş eğilimi olarak kabul edilir.

Başlıca Endişeler

Yalnızca hareketli ortalamalar etrafında yapılandırılmış stratejilere bağlı kalırsak bazı önemli sorunlar ortaya çıkabilir. İlk olarak, hareketli ortalama stratejiler sahteciliğe karşı oldukça savunmasızdır. Nadiren, fiyat hareketli bir ortalamanın üzerinde veya altında inandırıcı bir şekilde kırılabilir – alış veya satış sinyalleri verir, ve tekrar ters yönde işlem yapmaya devam eder.

İkincisi, piyasa tek bir yönde güçlü bir eğilim gösteriyorsa hareketli ortalamalar çok faydalıdır. Mesela 20 haftalık strateji tarihsel olarak iyi işlemişti çünkü Bitcoin bazı güçlü ve açıkça tanımlanmış boğa ve ayı piyasaları yaşamıştı. Bu arada, fiyat hareketi güçlü trend yerine dalgalı görünüyorsa, hareketli ortalamalar, herhangi bir gerçek kazanç sağlamayan ve çoğunlukla hesabın çalkalanmasını etkileyen çok sayıda yanlış alım ve satım sinyali sağlayabilir.

Üçüncü ve son konu, hareketli ortalamalar, tamamen önceki fiyatların ortalamasının alınmasına dayandığından, zorunlu olarak fiyat hareketinin gerisinde kalmaktadır. Söz konusu gecikme, geçiş stratejileri kullanırken daha belirgin olabilir çünkü bunlar bir hareketli ortalamanın diğerine göre konumuna bağlıdır. Ayrıca, bunlar gerçek fiyata göre daha yavaş hareket eder.

Sonuç olarak hareketli ortalamaları trend değişimi için kullanmak en mantıklısı olacaktır.

Reply