nocomments

Fed 2023 ‘ e kadar olası faiz politikasını açıkladı.

Okuma Süresi : < 1 Dakika

16 Eylül akşamı saat 9’da Amerikan Merkez Bankası 2023 yılına kadar olan faiz politikasına olan yaklaşımını genel hatlarıyla açıkladı ancak görünüşe göre piyasaya tam olarak aradığı şeyi  veremedi.

Elbette oranlar yıllarca düşük kalacak ancak benim görüşüme göre Federal Rezerv Daha güvercin bir  tavır takınıp ona göre yorumlarda bulunabilirdi ve  piyasayı ona göre yönlendirebilirdi.

Sonuçta diğer büyük merkez bankaları negatif oranlar kullanıyor veya kullanmayı düşündüğünü açıklıyor ve varlık satın almalarını genişletiyor. Düşük oranlar ve sonsuz bir borç satın alma temel sorunlarla dolu bocalayan bir ekonomide piyasaların ayakta tutulması için yeterli olmayabilir.

 Koronavirüsün olası bir 2. dalgası, beklenenden daha yavaş bir ekonomik iyileşme, anormal derecede yüksek bir işsizlik, tüketici harcama alışkanlıklarındaki değişiklik, yaklaşan başkanlık seçimleri ile ilgili belirsizlik diğer zararlı unsurlar,  hisse senetlerinin ve diğer önemli varlıkların kısa ve orta vadede  düşük hareket etmesine neden olabilir.

Sonuç olarak Fed  piyasaları buradan yukarı hareket etmesi gerektiğine dair güveni aşılamak için yeterince bilgi vermedi.  Politika beklendiği gibi değişmeden kaldı ancak piyasa Fed’ in  değerlendirmelerinde  daha güvercin bir üslup  sağlayabileceği hissini kapıldı. Başkan Powell , benim görüşüme göre muhtemel olsa da uzun bir süre enflasyonun  %2 nin üzerine çıkmasına izin verilmesi konusuna pek değinmedi.Ayrıca Fed, negatif oranlar ve daha geniş varlık alımları gibi daha alışılmadık önlemlerle piyasaları desteklemeyi ima edebilecek daha ECB veya BOJ tipi bir duruş benimseyebilirdi. 

Dolayısıyla piyasalarda düşüşün burdan devam etmesi olasılığını güçlendirdi.

Reply