nocomments

FOREX GÖSTERGELERİ

Okuma Süresi : 3 Dk.

EN ÇOK KULLANILAN İNDİKATÖRLER

MACD İNDİKATÖRÜ

Hareketli Ortalama Yakınsama Iraksama.

En çok kullanılan göstergelerden biridir çünkü anlaşılması kolaydır ve tüccara fiyat hareketinin düşüş eğilimi mi yoksa yükseliş mi olduğu ve bu hareketin gücü hakkında bilgi verir. MACD ayrıca süre ve momentum hakkında bilgi sağlar.

MACD İNDİKATÖRÜ NASIL KULLANILIR?

MACD göstergesi iki satırdan ve bir zaman eksenine göre çizilen bir histogramdan oluşur. İlk olarak, 12 günlük üssel hareketli ortalama (hızlı) ile 26 günlük EMA (yavaş) arasındaki farkı bularak elde edilen MACD çizgisine sahibiz. Sinyal hattı, MACD’nin 9 günlük basit hareketli ortalamasıdır. Genellikle kırmızı renklidir ve MACD’nin üzerinde görünür. Histogram, iki çizgi arasındaki mesafeyi temsil eder.

GEÇİŞ DEĞİŞİMLERİ

MACD çizgisi sinyal çizgisinin üstünden geçtiğinde, trader bir yükseliş eğiliminin oluşmasının muhtemel olduğunu ve yapılacak eylemin varlığı satın almak olduğunu anlar. Sinyal hattı MACD çizgisinin altından kesişirse, gösterge aşağı doğru bir yönün oluşabileceğidir ve bu nedenle satmanız gerekir.

UYUMSUZLUK

Fiyat çizgisi MACD’den farklı olabilir ve bu da bir eğilimin tersine dönebileceğini düşündürür.

Parabolic SAR İNDİKATÖRÜ

Parabolik Durdurma ve Geri Dönme NEDİR?

Parabolik SAR, bir “eğilimi takip eden gösterge” dir. Ne zaman satın alacağınızı veya satacağınızı anlamanıza yardımcı olabilir. Gösterge, fiyat çubuklarının üzerinde bir dizi nokta olarak görünür. Günlük traderlar, kısa vadeli momentumu ortaya çıkarmak için kullanırlar.

PARABOLİC SAR İNDİKATÖRÜ NASIL KULLANILIR?

Parabolik SAR‘ı kullanmak, yeni başlayanlar için bile oldukça kolaydır. Ancak, diğer göstergeler gibi sahte sinyaller üretebileceğini unutmayın. Noktalar fiyat çizgisinin üzerinde olduğunda, oluşması muhtemel olabileceğinden bir yükseliş trendine dikkat edin. Noktalar sadece fiyat hareketini netleştirir. Noktalar, potansiyel giriş ve çıkışları ortaya çıkarmak için fiyatın üstünden satırın altına doğru değişir.

Stokastik Osilatör İNDİKATÖRÜ

Stokastik Osilatör İNDİKATÖRÜ NEDİR?

Stokastik osilatör göstergesi, her yatırımcının araç kutusunda bulunması gereken bir araçtır. Bir varlığın belirli bir dönemdeki kapanış fiyatı ile fiyat aralığını karşılaştırarak elde edilen bir momentum göstergesidir. Günlük grafik gibi daha yüksek zaman dilimlerinde daha iyi sonuçlar verir.

Stokastik Osilatör İNDİKATÖRÜ NASIL KULLANILIR?

Grafiğinde iki çizgi vardır, yavaş% D ve hızlı% K. Varsayılan yeniden inceleme süresi 14 gündür, ancak göstergenin hassasiyetini artırmak veya azaltmak için bu parametreyi değiştirebilirsiniz. Stokastik osilatör size bir ticarete ne zaman girmeniz gerektiğini söyler. Momentum ve hızı izlemek için geliştirilirken, artık piyasanın aşırı alınıp satılmadığını gösteriyor.

80 çizgisine ve 20 çizgisine bakarsınız. % D ve% K çizgileri 80 işaretini geçerse, varlık fazla satın alınmıştır. Bazı alıcılar satmaya başlayabilir ve kar elde edebilir, bu da eğilimin tersine dönmesine neden olur. Şimdi, her iki satır da 20 işaretinin altına düşerse, varlık aşırı satılır ve daha fazla tüccar satın almayı seçecek ve fiyatları yükseltecek.

GÖRECELİ GÜÇ ENDEKSİ İNDİKATÖRÜ ( RSİ)

GÖRECELİ GÜÇ ENDEKSİ İNDİKATÖRÜ NEDİR?

RSI, aşırı alım veya aşırı satım piyasasını belirlemenize yardımcı olabileceğinden, stokastik osilatör ile aynı işlevi paylaşır. Ortalama kazanç fiyatlarını belirli bir dönemdeki ortalama kayıplarla karşılaştırarak elde edilen menzile bağlı bir momentum osilatörüdür. Ayrıca fiyat değişim oranını da izler.

GÖRECELİ GÜÇ ENDEKSİ İNDİKATÖRÜ NASIL KULLANILIR?

İzlenecek tek bir hat vardır ve 70 çizgisini geçtiğinde aşırı alım sinyali veya 30’un altına düştüğünde aşırı satım sinyali üretir. RSI değeri düşük bir konumdan hareket ederse RSI bir yükseliş trendinin oluşumunu gösterebilir, merkez çizgisini (50) geçer ve 70 işaretine hareket eder.

50 merkez çizgisini geçen daha yüksek bir konumdan 30 işaretine doğru hareket ederse, düşüş yörüngesini teyit edebilir. Yükselme eğilimi sırasında, RSI değeri, destek görevi gören 40-50 bölgesi ile 60 aralığının üzerinde kalabilir. Düşüş piyasasında, RSI değeri 10-60 aralığında kalır ve 50-60 bölgesi direnç olarak hizmet eder.

BOLLİNGER BANDI İNDİKATÖRÜ

BOLLİNGER BANDI İNDİKATÖRÜ NEDİR?

Trader’ların piyasanın oynaklığını ölçmek için kullandıkları, John Bollinger tarafından oluşturulan grafik göstergesi. Bir pazar değiştiğinde kullanırsınız.

Bollinger grafiğini okumak, basit bir hareketli ortalama çizgisini çevreleyen iki standart sapma satırından oluştuğu için oldukça basittir. Dış hatlar, piyasanın dalgalanmasına bağlı olarak daralabilir (birbirine doğru hareket edebilir) veya genişleyebilir (uzaklaşabilir).

BOLLİNGER BANDI NASIL KULLANILIR?

Bollinger bantlarını kullanmanın ilk yolu, dış hatların genişleyip genişlemediğini veya daraldığını belirlemektir. Örneğin, fiyat çizgisi yukarı hareket ederse, çizgiler daha yüksek volatilite göstererek genişleyebilir. Dış bantlar ayrıca destek ve direnç çizgileri olarak hareket edebilir. Bunun nedeni, fiyat çizgisinin içlerinde kalma eğiliminde olmasıdır.

Bollinger sıçraması” olarak adlandırılan bir olgu, fiyatların dinamik seviyeleri asla kırmadığını, ancak merkeze doğru hareket etme eğiliminde olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte, bazen fiyat sadece orada kalmak için üst veya alt banda düşme eğilimindedir. Buna “bando yürüyüşü” denir.

Ichimoku Kinko Hyo İNDİKATÖRÜ

Ichimoku Kinko Hyo İNDİKATÖRÜ NEDİR?

Gösterge, bir Japon gazete yazarı tarafından geliştirilmiştir ve traderlara ihtiyaç duydukları tüm bilgileri bir bakışta vermeyi amaçlayan birkaç göstergenin birleşimidir. 5 satıra kadar çıkması bundan dolayıdır. Çok detaylı bir indikatördür. Birden çok satırdan oluştuğu için, acemi traderlar tarafından okuması zor olabilir.

Ichimoku Kinko Hyo İNDİKATÖRÜ NASIL KULLANILIR?

Hatlarından bazıları, farklı yeniden inceleme dönemlerinin en yüksek fiyatları ve en düşük fiyatları ortalaması alınarak türetilen kijun-sen ve tenkan-sen içerir. Örneğin, tenkan-sen çizgisinin yeniden inceleme periyodu 26’dır. Başka bir çizgi olan senkou aralığı A, kijun-sen ve tenkan-sen‘in ortalamasıdır.

Teknik detaylara girmeden, bu gösterge yatırımcıların direnç ve destek seviyelerini belirlemelerine yardımcı olur. Fiyat momentumunu, olası ters dönüşleri ortaya çıkarabilir ve yatırımcıların stop loss yerleştirmesine yardımcı olabilir.

Reply