nocomments

Ekonomik Veri Raporu

Okuma Süresi : 2 Dk.

Avustralya İşsizlik rakamları ( Ekim)

Bu önemli veri de işlem yapmayı planlıyorsanız veya bazı AUD pozisyonları açmışsanız, daha önce neler olduğunu, ne beklendiğini ve Avustralya’nın nasıl tepki verebileceğini okuyarak hazırlanmaya başlayalım.

Geçen sefer ne olmuştu?

  • Eylül ayı istihdam değişikliği: -29,5K – -38K mutabakatı
  • Eylül işsizlik oranı değişmeyerek% 6,9 oldu
  • Ağustos ayı istihdam değişikliği 111K’dan 129.1K’ya yükseltildi

Eylül ayı işsizlik raporu, arka arkaya dördüncü kez – işe alım tahmini 38 bin düşüşe kıyasla yalnızca 29,5 bin düşmüştü.

Ayrıca, Ağustos raporu, ilk bildirilen 111K kazancına kıyasla istihdamda etkileyici 129.1K artış gösterecek şekilde güncellenerek, önceki veriler için olumlu revizyonlarda üçüncü ayı gördü.

Eylül ayı işsizlik oranı% 6,9’da sabit kalsa da, raporun bileşenleri işgücüne katılımda% 64,9’dan% 64,8’e düşüş olduğunu gösteriyor. Bu, Avustralyalıların iş piyasası beklentilerine daha az güvendiklerini göstermektedir.

Ayrıca, eksik istihdamın% 11,4’e yükselirken, aylık çalışılan saatlerin 9 milyon saat arttığını da belirtmek gerekir. Başka bir deyişle, çalışan insanlar işe daha fazla zaman ayırıyorlar, ancak muhtemelen becerilerini veya deneyimlerini tam olarak kullanmayan pozisyonlarda.

AUD PARİTELERİ 15 DK GRAFİK KARŞILAŞTIRMA

Aud, piyasaya sürülmeden önce emsallerinin çoğuna karşı zaten aşağı kayıyordu ve çoğu çift, gerçek sayıları gördükten sonra yana doğru hareket etti.

Daha sonra, Çin’den düşük tempolu TÜFE rakamları gördükten sonra, alım satım seansları boyunca riskten kaçınma söz konusu olduğundan AUD çiftleri düşüşlerini sürdürdü.

Bu sefer ne bekleniyor?

  • Ekim ayı işe alımı 26.7K düşecek
  • İşsizlik oranı muhtemelen % 6,9’dan % 7,1’e yükseldi.

Düşüş önceki 29.5K rakamından daha küçük olsa da, önceki ay işe alımlarda bir başka düşüş bekleniyor. En son sonuçlar herhangi bir gösterge ise, önceki raporda ters bir sürpriz veya olumlu revizyonlar için iyi bir şans var gibi görünüyor.

Öncü göstergelerin birkaç ipucu daha var:

  • Üretim endeksi AIG performansı Ekim’de 46.7’den 56.3’e yükseldi. Bu, birkaç şehir yeniden açıldığında çoğunlukla yeni siparişlerin yönlendirdiği genişlemeye dönüşü yansıtıyor.
  • AIG hizmet performansı endeksi de Ekim 2020’de 36,2’den 51,4’e yükseldi ve güçlü bir toparlanmaya işaret etti.
  • AIG inşaat performansı endeksi Ekim’de 7,5 puan artarak 45,2’den 52,7 puana yükseldi
  • ANZ Avustralya iş ilanları, bir önceki ay% 8.3 oranında arttıktan sonra Ekim ayında% 9.4 arttı.

Özetle, öncü göstergeler ticari faaliyette bir toparlanmayı yansıtıyor ve muhtemelen ay için daha güçlü işe alma koşullarına doğru ilerliyor.
Bununla birlikte, satışlardaki ve yeni siparişlerdeki bu artış, genel istihdamı tam olarak etkilemeden önce biraz zaman alabilir ve muhtemelen sadece bunun yerine ay için daha fazla saat çalışılmasına neden olur.

Ayrıca, RBA’nın iş sektöründeki uzun süreli zayıflıktan bahsettiğini, bu nedenle yakın zamanda bu kadar büyük bir iyileşme beklemiyor olabilirler.

Bu raporla işlem yapmaya çalışırken her zaman hatırlanması gereken bir şey, AUD çiftlerinin başlık okumalarına karşı ani bir tepkiye eğilimli olabileceğidir, ancak tüccarlar altta yatan verilere daha derine inerken bu hareketleri tersine çevirebilir (veya belki de sürdürebilir).

İstihdam durumunu daha iyi anlamak için önceki sayılarda yapılan revizyonları ve katılım oranını kontrol etmeyi unutmayın.

Reply