nocomments

Döviz kurlarındaki rekor yükseliş devam ediyor, Dolar/TL 7,96’ya yaklaştı Döviz kurlarındaki rekor yükseliş devam ediyor, Dolar/TL 7,96’ya yaklaştı

Okuma Süresi : < 1 Dakika

Döviz kurlarındaki rekor yükseliş haftanın son işlem günü de devam ediyor.

Dün USD/TRY 7,94, EUR/TRY 9,34, GBP/TRY 10,28 ve CHF/TRY 8,65 seviyesi üzerine çıkarak rekor tazeledi. Günlük kapanışı zirveden yapan döviz kurları bugün de yeni rekor seviye yükselmeye devam ediyor. Günün ilk yarısında dolar kuru 7,96’ya yaklaşarak tekrar rekor tazelerken diğer döviz kurları da zirve seviyeyi yeniledi.

Ons altının yeniden 1,900$ üzerine çıkması ve dolar kurundaki atakla gram altın da 388 TL rekor seviyeyi tekrar test etti.

Yaz dönemi boyunca negatif ayrışan TL’deki fiyatlama Eylül ayında iyice bozuldu ve Ekim ayının ilk haftasında da TL, küresel fiyatlamalardan negatif ayrılarak en çok değer kaybeden gelişen ülke parası oldu.

TL’deki değer kaybında son haftalarda artan jeopolitik risklerin etkisi yüksek olurken YEP hedeflerinin aşılması, cari ve nakit dengesindeki açık ile enflasyonun da son çeyrekte yükseleceği beklentileri ekonomik riskler olarak baskıyı artırıyor.

Reply