nocomments

ABD doları toparlanmaya devam ediyor ve sırada ne var?

Okuma Süresi : < 1 Dakika

Piyasa katılımcıları ABD dolarının son ayların en düşük seviyelerinden sonra toparlanmaya başlamasıyla kazançlarını arttırmıştı.

Dolar dün ve bugün kırılıyor gibi görünüyordu, ancak bu durum tersine döndü gibi görünüyor ve bugün izlediğimiz performans tamamen ters yönde bir hareketti. Dolar endeksini gözleyenler bugün bazı durumlardan yanıldılar.Ancak diğer taraftan bu düşüşün ne kadar sürebileceğini tahmin etmek isteyenler için izlenecek iki yakın vadeli faktör vardır:

1) ABD 20 yıllık Tahvilleri

ABD, 20 yıl vadeli tahvillerde saat başı 25 milyar dolar satmaya devam ediyor. Geçen hafta güçlü bir 10 yıllık ABD tahvil satışı ve 30 yıllık çok zayıf bir tahvil satışı olduğu için tahvil piyasası dengesiz kaldı. Dolar bacaklı paritelerdeki gevşemenin başlıca nedenlerinden biri de budur. Beklenenden daha yüksek bir getiri dolar endeksini artırabilir.

2) FOMC Tutanakları

Fed halen radar altında olan bir risktir. Piyasaların inanmak istediği güçlü inanç, ekonomi için daha fazlasını yapma yönünde sonuna kadar savaşacaklarını defalarca söylediler, ancak ABD virüs vakalarındaki iyileşme, iyi ekonomik veriler, yüksek enflasyon ve rekor seviyelerde borsa, bu durumu kolaylaştırmaya devam edeceği görşündeyim. Eğer öyleyse, dolar daha da değerlenebilir. Tabiiki değerli doları kim istiyor?

Genel olarak, bu bana Ağustos ortasındaki gibi sessiz bir piyasada pozisyon sıkışıklığı gibi görünüyor, ancak hiçbir şeyi hafife alamazsınız. Bu her an değişebilir. Eğer geniş bir riskten kaçma hamlesine dönüşürse, doların daha çok hareket alanı olabilir. Daha volatil bir parite bizi bekliyor olur.

Bana göre EUR / USD grafiği, başka bir kırılmadan önce ana direncin kırılmasını yeniden test etmesi gibi görünüyor, ancak bugün 1,19’un üzerinde bir kapanış yaparsa bunu net olarak düşünebiliriz.

Reply