nocomments

Covid-19 – İyi, kötü ve çirkin gerçek

Okuma Süresi : 2 Dk.

FOREX PİYASALARDA İŞLEM YAPMAYI ÖĞRENMEK

Çirkin:

Koronavirüs dünyaya yayılırken, günde 10.000 yeni vakanın üzerine çıkarken, panik de toplumun hemen hemen tüm kesimlerinde dalgalanıyor. İstifçilik bunlara sadece bir örnek – günümüzde tuvalet kağıdı en “değerli” mallardan biri haline geldi! Söylemeye gerek yok, bazı durumlarda süpermarket rafları bile boş kalıyor. Dezenfektanlar yeni “soyu tükenmiş türler” haline geldi, ve buna rağmen “ellerinizi sık sık yıkayın” diyorlar. Daha fazla kısıtlama yürürlüğe girdikçe ve dünyanın bazı bölgelerinde karantina durumları devam ettikçe, insanlar kendilerini çevrimiçi olarak daha fazla zaman geçirirken buluyor. Sosyal medya, genellikle etrafta dolaşan pek çok yanlışlık ile yeni bilgi kaynağımız haline geldi. Bazı sahte haberlerin ortalığı birbirine kattığını söylemeye gerek yok. Suçlama oyunu çoktan başladı. Ülkeler, hükümetler, cumhurbaşkanları… hatta önde gelen hayırsever vatandaşlar, isabet, takipçi ve popülerlik arayışlarından vazgeçmiyorlar.

Kötü:

Çin, virüs salgınını neredeyse iki ay içinde kontrol etmeyi başardı, ancak maalesef çok az onay aldı. Şu ana kadar Çin’den ne öğrendik? Ne tür önlemler aldılar? Sorduk mu? Olumlu haberler gerçekten satmıyor! Güney Kore de Çin’in ayak izlerini takip ediyor. Yeni vaka sayısı daha az! Yani tünelin sonunda ışık var – sadece doğru yöne bakmamız gerekiyor.

İyi:

Piyasaların ezildiğini, havayollarının zor zamanlarla karşı karşıya olduğunu, Petrolün kötü bir şekilde düştüğünü (varil başına 20 ABD Dolara kadar düştüğünü) ve Altının ons başına 200 ABD Dolarından fazla kaybettiğini söylüyorlar! Finansal piyasalarda işlem yaparken, tüm bu faktörler fırsatlar anlamına geliyor. Yükselen piyasalar, düşen piyasaların satış (kısa) fırsatları sunduğu satın alma (uzun) fırsatları sunar. Bir trader için yapılacak en önemli şey, doğru yönde olmak ve trendi sürdürmektir. Koruyucu durdurma kaybı zorunludur ve karşı tarafın savunucularının anlatacak çok sayıda “korku” hikayesi olduğundan eminim. Bu zaman “ego artırmanın” zamanı değil. Bunun yerine, fiyat tablolarına yakından bakmanın ve yeni trendin en erken aşamalarını belirleme zamanı.

USDCAD:

Temellere dönecek olursak, teknik analiz piyasaların neden yükseldiği veya düştüğü ile ilgilenmez. Aksine – nedenlerin etkisiyle daha çok ilgileniyor. Sonuçta, fiyat patron! Sadece fiyat tablolarına bir göz atın ve etki orada olacaktır. Şimdi USDCAD’e veya popüler olarak bilindiği şekliyle “Loonie” ye bir göz atalım.

Saatlik grafikte, Loonie 21 Şubat 2020’den beri yukarı doğru bir yön izliyordu. Bu, fiyatların yükseliş trendini tanımlayan bir model olan daha yüksek tepeler ve daha yüksek dipler yolunu izlediği için açıktı. Daha sonra, 19 Mart 2020’de alıcılar ivme kaybetti ve satıcılar piyasanın kontrolünü ele geçirdi. Daha doğrusu, piyasa incelenen dönem için tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 1.46668’e ulaştı. Ayrıca, ayılar pazara girdikçe Loonie, 1.44589’da bir dip oluşturmak için düştü. Boğalar daha sonra fiyatları cazip buldu ve alım pozisyonları ile piyasaya girdi. Ne yazık ki onlar için, piyasa bir önceki zirveyi geçemeyen 1.46317’de yeni bir zirve oluşturduğu için satın alma güçlerinin zayıf olduğu kanıtlandı. Teknik analizde bu bir uyarıdır. Fiyatlar daha sonra 1.44589’da dibe düştü ve aşağı yönde bir tersine döndü. Bu, satıcıların pazara girmesinin önünü açtı. Fibonacci aracını aşağıya (1.55589) ekleyip 1.46317’de en üste sürükleyerek üç potansiyel fiyat hedefi hesaplanabilir. 1,43521’de (1,618) görülen ilk fiyat hedefine şimdiden ulaşıldı. 1.41793 (2.618) olarak tahmin edilen ikinci fiyat hedefine de ulaşıldı. Üçüncü fiyat hedefi 1.38997 (4.236) olarak hesaplanmıştır. Tabii ki, zaman, satıcıların pazarın kontrolünü elinde tutup tutmayacağını ve USDCAD’i düşürmeyi başaracağını gösterecek.

USDCAD ANALİZ GRAFİK

Reply