nocomments

Bugün (21 EKİM) Ekonomik takvim kalabalık, düne göre daha yoğun bir veri akışı var.

Okuma Süresi : 2 Dk.

YARDIM PAKETİ GÖRÜŞMELERİ

Saat 10:30’da ECB başkanı Lagarde’ın konuşması yer alıyor. 15:30’da Kanada perakende satışlar ve enflasyon rakamları, 17:30’da ise ABD haftalık ham petrol stokları açıklanacak. Ayrıca gün içerisinde FOMC ve ECB üyelerinin konuşmaları da takip edilecek.ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin sözcüsü Drew Hammill, Pelosi ile Hazine Bakanı Steven Mnuchin arasında gerçekleşen 45 dakikalık görüşmede yeni koronavirüs yardım paketi üzerinde bir anlaşmaya yaklaşıldığını söyledi.

Hammill, görüşmelerin bugün de devam edeceğini belirtirken, “Her iki taraf da bir uzlaşma bulmak konusunda ciddi” dedi.

Mnuchin ile görüşmesi öncesinde gazetecilere açıklama yapan Pelosi de, bir koronavirüs yardım paketi üzerinde hafta sonuna kadar ilerleme sağlanmasını umduğunu ifade etti.

Bu hafta sonuna kadar bir yasa tasarısının ortaya konulup konulamayacağının sorulduğu Pelosi, “Ben de bunu umuyorum. Planımız bu” yanıtını verdi.
Beyaz Saray Personel Şefi (Genel Sekreter) Mark Meadows, koronavirüs salgınının yol açtığı kriz karşısında ekonomiye yardım için yeni bir paket ortaya konmasının önündeki en büyük engelin Temsilciler Meclisi
Başkanı Pelosi olduğunu savundu.

Cumhuriyetçilerin yeni yardım paketi için 1,8 trilyon dolarlık önerilerinin masada olmaya devam ettiğini belirten Meadows, Pelosi ile aralarında hala yüzlerce milyar dolar fark bulunduğunu vurguladı.

Meadows açıklamasında, varılacak bir anlaşmanın Kongre’den geçmesi için Cumhuriyetçi senatörlerin tamamının desteğini alamaması ve Demokrat oylara ihtiyaç duyulması olasılığının bilincinde olduklarını da ifade etti.
ABD’de Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ile Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in yeni koronavirüs yardım paketi için yaptıkları görüşmeleri değerlendiren Goldman Sachs, bir anlaşmaya varılmasının yakın görünmediğini ifade etti.

GOLDMAN SACHS İNCELEMESİ

Goldman Sachs yaptığı değerlendirmede, “Bazı büyük konular çözülmemiş olarak duruyor. En sıkıntılı konular eyaletlere yardım ve yükümlülük korumaları. Geçtiğimiz haftadan bu yana aradaki farkların daraldığına dair işaret yok ve bir anlaşma yakın görünmüyor” ifadelerin yer verdi.
ABD’de API tarafından açıklanan haftalık verilerin petrol stoklarında sürpriz artışa işaret etmesi uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarının gerilemesine yol açtığını söyledi.

PETROL FİYATI NE OLACAK?

ICE’de Brent petrolünün varil fiyatı 42,74 dolar seviyesine kadar geriledi ve şu sıralarda düne göre 37 cent düşüşle 42,79 dolar seviyesinde. NYMEX’de Batı Teksas petrolü 32 cent kayıpla 41,38 dolar/varilden işlem görüyor.

Analistler, COVID-19 vakalarında artışın, ABD’de petrol stoklarında artış ile bir araya gelmesinin yatırımcıları pozisyonlarında ayarlamaya gitmeye yönelttiğini ifade ediyorlar.

ABD’de yeni koronavirüs yardım paketi üzerinde bir uzlaşma sağlanacağı umutlarının fiyatlara destek verdiğini ve bu beklentinin gerçekleşmesi halinde piyasada bir yukarı hareket olabileceğini anlatan analistler, ancak OPEC+’nın 1 Ocak’tan itibaren üretim kısıntısını gevşetecek olmasının fiyatlarda toparlanmayı sınırlayacağını da vurguluyorlar.

ÖNEMLİ VERİ SAATLERİ

Ekonomik takvim yoğunluğu için zor bir gün geçeceğe benziyor.

Avrupa Merkez Bankası(ECB) Başkanı Christine Lagarde ve Baş Ekonomist Philip Lane, ECB’nin stratejik değerlendirmesi hakkında sivil toplum kuruluşlarıyla sanal bir tartışmada bir araya gelecek (10.30)

Euro Bölgesi yetkililerinden Avrupa Merkez Bankası(ECB) Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, Girişimciler Konfederasyonu web seminerinde konuşacak (13.00).

Guindos akşam saatlerinde de Almanya Bernacer Ödül törenine katılacak (19.00).

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Para, Makro ve Finans Derneği tarafından düzenlenen yıllık Para ve Finans Politikası Konferansı’nda para politikası hakkında bir konuşma yapacak (17.00).

İngiltere Merkez Bankası(BoE) Piyasalar ve Bankacılıktan Sorumlu Başkan Yardımcısı Dave Ramsden, “İngiltere Para Politikası: Sorunlar ve Görünüm” başlıklı bir konuşma yapacak (15.10).

Yine Bankanın Finansal Politika Komitesi (FPC) Üyesi Elisabeth Stheeman’in bir konuşması olacak (16.00).

Reply