nocomments

Bitcoin Alışverişini Anlama: Nasıl Çalışıyor?

Okuma Süresi : 3 Dk.

BİTCOİN TRANSFERİ NASIL GERÇEKLEŞİYOR?

Bir bitcoin işlemi, belirli bir miktarda bitcoinin sahipliğini bir kişiden diğerine aktarmak amacıyla imzalanmış bir bilgi parçasıdır. İşlem, gönderenin harcanmamış bitcoinlerinin tüm ayrıntılarını, bunların kaynağını (işlem kimliği veya işlemin hashiyle gösterilir), transfer tutarını ve alıcının açık adresini kaydeder. Doğrulama için Bitcoin ağına yayınlanır ve geçerse, transfer için blok zinciri adı verilen çevrimiçi bir deftere yerleştirilir Doğrulanan işlem bir bilgi bloğuna eklenir ve bu blok daha sonra başka bir bloğa bağlanır, bir blok zinciri oluşturmaktır.

Bitcoin işlemlerinin nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için aşağıda bulacağınız resimli ve ayrıntılı kılavuzlar oluşturdum. Örneklerde isimleri okumayı kolaylaştırmak için kullanıyorum ancak bitcoin işlemlerinin en önemli avantajlarından biri anonimliktir, bu nedenle taraflar hiçbir zaman birbirlerinin kişisel bilgilerini gizli tutmazlar. Gerçekte, bir bitcoin işlemini tamamlamak için ihtiyacınız olan tek şey, gönderenin ve alıcının adresidir.

Bitcoin İşleminin Girdi ve Çıktısı

Alex, Natalie’ye 1 bitcoin ödemesi gönderirse, işlem şu şekilde görünür:

Bitcoin Transferi Nedir?

Bu, bitcoin işleminin basitleştirilmiş bir sürümüdür, ancak daha büyük bir resim elde etmek için daha fazla bilgi ekleyebiliriz. Örneğin, Alex’in 1 bitcoininin kaynağı, Andreas’dan önceki bir işlemden aldığı ödemedir. Alex’in Andreas’tan aldığı şeye işlemdeki Girdi, Alex’in Natalie’ye ödemesi ise Çıktı olarak adlandırılır. Girdi her zaman kaynak ve bitcoin miktarını gösterirken, Çıktı alıcıya, Natalie için hedeflenen bitcoin miktarını ve miktarını belirtir.

Bunu bilerek, artık bitcoin işlemini şu şekilde gösterebiliriz:

Bitcoin nasıl Gönderilir?

Örneğimizde, yalnızca bir tek Giriş ve bir tek Çıkış vardır, ancak bir bitcoin işlemi birden fazla Giriş ve Çıkış içerebilir. Bir bitcoin işleminde, her giriş için kendi indeks veya sıra numarasına sahip bir Giriş ve Çıkış listesi bulunur. Sıfır (0) sayısı her zaman ilk giriş olarak kabul edilir.

Andreas ve Alex arasındaki ilk işlemin Girdi ve Çıktılarındaki değişikliğe dikkat edin. Andreas, önceki bir işlemde bir müşteri tarafından ödeme olarak aldığı 3 bitcoine sahipti ve Alex’e 1 bitcoin göndermesi gerekiyordu. Bitcoin protokolüyle ilgili büyüleyici olan şey, kripto para biriminin bölünemez olmasıdır. Yani bu durumda Andreas, Alex’e sadece 1 bitcoin gönderemez. Bunun yerine olan şey, Andreas’ın 3 bitcoin’ini de Alex’e göndermesi ve ardından 2 bitcoin’i değişim olarak geri almasıdır.

Bitcoin işlem girdi ve çıktısı nedir?

İŞLEM GÜVENLİĞİ NEDİR?

Bitcoin’i Andreas’tan aldıktan sonra Alex, bitcoini Natalie’ye göndermeden önce iddia ettiği kişi olduğunu kanıtlamak zorundadır. Bunu yapmak için, Alex’in Giriş Komut Dosyasını özel anahtarıyla şifreyi “çözmesi” gerekir.

Alex bunu yaptıktan sonra, devam edip bitcoinleri giriş kısmında harcayabilir. Alex’in Natalie’den aldığı ödemeyi harcaması için çözmesi için bir senaryo oluşturması gerektiği için döngü devam eder. İşlemin sürümü, kilitlenme süresi (yani işlemin blok zincirine eklenmesi için belirtilen süre) ve izlenmesi gereken diğer özel kurallar gibi ek bilgiler işlem ayrıntılarının bir parçasıdır.

Son olarak, her tür finansal işlemde olduğu gibi, bir tür kimlik olmalıdır. Bitcoin durumunda bu, bir işlem kimliği biçiminde gelir.

BİTCOİN TRANSFERİ SON HALİ

İşlem oluşturulduktan sonra, doğrulama işlemi için ağdaki diğer düğümlere aktarılır. Bitcoin ağ düğümleri de, doğrulama amacıyla önerilen işlemin bilgilerini araştıracaktır. Tüm bilgiler orada mı? Harcanmamış bitcoin sayısı gerçekten mevcut ve harcanmamış mı? Çift harcama sorunu var mı? İşlem imzası geçerli mi?

Doğrulanırsa, işlem uygunluk için geçecek ve bir sonraki adım için bir işlem bloğuna eklenecektir. Bu, işlemin blok zincirinde sona ermesi için gerekli olan madencilik kısmı gelecekteki bir makalede ele alacağım bir konu.

Reply