nocomments

YARIN YAPILACAK ABD SEÇİMLERİ ÖNCESİNDE PİYASALAR İÇİN TEMEL RİSKLER NEDİR?

Okuma Süresi : 2 Dk.

Seçim sonucunun ertelenme ihtimali nedir?


Nihayet seçim haftası geldi. Uzun bir bekleyiş oldu ama yarın geldiğinde her şey bir anda bitmeyebilir. Önde gelen anket firmaları yarın Biden’ ı galibiyet olarak şanslı görse de , hiçbir şey kesin değil ve Trump 2016’da geri döndüğü gibi hala galip gelebilir. Benim görüşüme göre, piyasalar için en önemli risk, henüz kesin bir galibin bulunmadığı, sıkı çekişmeli bir seçim görmemizdir.

Bu, her iki tarafın da yenilgiye uğramadığını gösterebilir ve bu durumun çözülmesi günler, hatta haftalar sürebilecek bir belirsizlik oluşturabilir. Pek olası değil, ancak bu dikkate değer bir senaryo olarak köşede dursun.

Diğer tarafta, her iki tarafın da yarın rekabet edeceği ve seçim sonucunun etkileyecek altı temel salıncak eyaletin durumuna odaklanalım; Florida, Arizona, Pennsylvania, Kuzey Carolina, Michigan ve Wisconsin.

Peki neden salıncak eyaletler önemli?

Genel olarak, sonuçlar sayıldığında seçim gecesinin genellikle nasıl geçtiğine dair ve galip aday hakkında pek çok ipucu sağlarlar. Seçim  oyları açısından, bu eyaletlerde oy yüzdeleri  şu şekildedir:

Florida – 29, Arizona – 11, Pennsylvania – 20, Kuzey Carolina – 15, Michigan – 16, Wisconsin – 10.

Beyaz Saray’ı kazanmak için gereken 270 seçim  oyundan 101’ini oluşturuyorlar.

ABD seçim tarihine bakarsak, Florida eyaleti, son 14 seçimin 13’ünde Başkan’ ın belirlenmesinde oy çoğunluğu açısından belirleyici olmaya devam etti. Bu eyaletteki sonuç tüm ülkenin kaderini belirleyebilir.

ABD Seçimleri için oylama yarın olacak

Neredeyse tüm anketlerde önde giden Biden var, aradaki fark geçtiğimiz birkaç hafta içinde biraz daha kapansa da total de yüzde 7′ lik fark devam ediyor. Yukarıdaki altı eyalet için yapılan son NYT / Siena anketi (23/10 – 31/10 tarihlerinde) şunu göstermektedir.

 • Florida: Biden +3 (47-44)
 • Arizona: Biden +6 (49-43)
 • Pennsylvania: Biden +6 (49-43)
 • Wisconsin: Biden +11 (52-41)
 • North Carolina: Biden +3 (48-45)
 • Michigan: Biden +8 (49-41)

Bunlar, Trump’ ın 2016′ da Pennsylvania, Wisconsin ve Michigan ile 1′ den az farkla kazandığı altı eyalet. Bununla birlikte, Ekim ayının başından ortasına kadar yapılan aynı ankete kıyasla aradakı fark tartışmalı bir şekilde azaldı:

 • Florida: Biden +5 (47-42)
 • Arizona: Biden +8 (49-41)
 • Pennsylvania: Biden +7 (49-42)
 • Wisconsin: Biden +10 (51-41)
 • North Carolina: Biden +4 (46-42)
 • Michigan: Biden+8 (48-40)

Özellikle Florida’ daki oylama eşitleyici olabilir. En azından daha eşit bir seçimin göstergesi olabilir. Bu yüzden yarına bakarken bu konunun gözardı edilmemesi gerekiyor.

Sonuçları ne zaman öğreneceğiz?

Yarın sonuçları görüntülerken göz önünde bulundurulması gereken iki nokta vardır; bunlardan ilki, bazı eyaletlerin oy pusulalarını önceden tablo haline getirmek için hazırladıkları sistem (böylece daha hızlı sayabilecekler) ve bazı eyaletlerin bu tür bir sistemi benimsemediği. Bu iki durum oyların sayılma zamanlarını değiştireceği için yarın öncesinde değişik sonuçlarla başlayabiliriz.

İkincisi, bazı eyaletlerin seçim gününden sonra postayla oy pusulalarının ulaşmasına izin vermesidir, böylece gerçek kazananı öğrenmemiz daha uzun zaman alabilir.

Bununla birlikte, Trump taraftarlarının şahsen oy verme konusunda oldukça fanatik davrandıklarını düşünürsek ve yarın Biden’ın hatırı sayılır bir liderliği varsa, ikinci noktanın daha az bir belirleyici faktör olduğunu iddia ediyorum.

Yukarıdaki altı eyalete geri dönersek, Florida, Arizona ve Kuzey Carolina, postayla gönderilen oy pusulalarını saymaya bir adım önde başlamak için bir sisteme sahip üç eyalettir.

Bu nedenle, Pennsylvania, Wisconsin ve Michigan’dan ziyade geceye daha hızlı tahmini kazanan öğrenebiliriz.

Bununla birlikte, oldukça çekişmeli bir yarış durumunda, posta yoluyla oy pusulaları önemli olabilir ve Kuzey Carolina bu sistemde yavaş davrandığı için bu, 12 Kasım’a kadar sürebilir.

Böyle bir durumla karşılaşırsak, postayla gönderilen oy pusulalarının geçerliliğini değerlendirmeye mahkemenin dahil olacağı ve kabul edilmesi birkaç hafta sürebilecek bir durum haline bile gelebilir.

Teknik olarak, tüm eyaletlerin sayımı tamamlamak ve resmi hale getirmek için 14 Aralık’a kadar süresi var.

Tüm bunların olması ihtimalinin zayıf olduğunu iddia ediyorum ama asla gerçekten anlayamiyorsunuz. Anket firmaları 2016’da olduğu kadar yanılıyorsa, yarın gerçekten sıkı bir yarış görebiliriz ve bu senaryolar piyasa beklentilerini karşılamaya başlayacaktır.

Reply