nocomments

ABD BAŞKANLIK SEÇİMİ

Okuma Süresi : 2 Dk.

3 Kasım ABD Seçimleri

En Volatil Gün

Küresel piyasaların dikkati artık 3 Kasım günü gerçekleşecek olan ABD seçimlerine çevrilmiş durumda. Biden ile Trump arasında geçecek olarak yarış, dünya siyasi konjonktürü kadar piyasa fiyatlamalarının geleceği açısından da belirleyici olacak. Zira ABD Başkanının izleyeceği siyasi ve ticari politikalar, finansal enstrümanların fiyatı üzerinde doğrudan etkili oluyor.

Bunun canlı örneği ABD’ nin şu andaki başkanı olan Donald Trump. 4 yıllık başkanlık süresi boyunca ticarette dışa kapalı bir politika izleyen Trump, Çin başta olmak üzere ticaret yaptığı ülkelere getirdiği gümrük vergileri ve politik anlamda vermiş olduğu önemli kararlarla piyasaları adeta volatiliteye boğdu.

Son anketlere baktığımızda; Joe Biden’ ın rakibi Trump karşısında yarışı önde götürdüğünü görüyoruz. Ancak 2016 yılı seçimlerinde olduğu gibi anketlerin yine yanılması söz konusu olabilir.

Seçim gecesi ise yatırımcılara işlem anlamında oldukça iyi fırsatlar verebilir. Gece 01:00-02:00 gibi sonuçların gelmesi bekleniyor. Kesin sonuçlar 05:00 civarında belli olacak. Delege sayısı bakımından yüksek eyaletlerden sonuçların gelmeye başlamasıyla birlikte hareketlilik artacaktır.

Ayrıca iki aday siyasi ve ticari politika anlamında birbirinden tamamen zıt politika izliyorlar. Demokratların adayı olan Biden’ ın küresel ticaret yanlısı bir politika izlemesi beklenirken, Trump’ ın ise mevcut kapalı ticaret anlayışıını devam ettirmesi bekleniyor.

Bu açıdan baktığımızda Biden’ ın seçilmesi halinde özellikle endeksler başta olmak üzere; riskli varlıklarda değer kazanımı görmek mümkün olacaktır. Trump’ ın tekrar başkan seçilmesi durumunda ise karışık bir fiyatlama görmemiz olası olacaktır.

Zira 2016 yılında Trump’ ın seçimi önde götürdüğü 01:00-05:00 saatleri arasında piyasalar güvenli liman olarak gördüğü varlıklara yönelip dolar satarken, kesin sonuçların ardından piyasanın tam tersi yönde hareket içerisine girdiğini görmüştük. Fiyatlamayı terse döndüren etken ise Trump’ ın vergi indirimi ve altyapı harcamaları yaparak enflasyonun artacağı ve Fed’ in beklenenden daha hızlı bir faiz artırım sürecine gireceği yönündeki beklentiydi.

EURUSD PARİTESİNDE BEKLENTİ NEDİR?

EURUSD SAATLİK GRAFİK

Seçim gecesi EURUSD’ da yaşanan hareketliliğe baktığımızda sonuçların gelmeye başladığı saat olan 01:00 itibariyle parite 1,0990′ dan 1,1300′ e kadar çıkarak 310 pips’ lik hareket gerçekleştiriyor. Kesin sonuçların geldiği saat olan 05:00 ‘ dan sonra ise paritede aynı sertlikte bir düşüş görüyoruz.

ONS ALTIN BEKLENTİSİ NE OLACAK?

ONS ALTIN SAATLİK GRAFİK

Benzer hareket ons altın tarafında da var. 01:00′ den sonra 65 dolarlık bir yükseliş kaydeden ons altın, 05:00 sonrası kazançlarının tamamını geri verdiğini görüyoruz.

S&P 500 ENDEKS BEKLENTİSİ NEDİR?

S&P 500 SAATLİK GRAFİK

S&P tarafında ise 3 Kasım 2016 gecesi en düşük 2030 seviyesi görülürken, Trump’ ın vergi indirimi ve altyapı harcamalarının hem hane halkı tüketimini artıracağı hem de şirket karlılıklarını yükselteceği yönündeki beklentiyle 2170 seviyesine kadar yükseldi. Ayrıca sonraki dönemde ise endeksler tarafında yukarı yönlü önemli bir ralli gördük.

Sonuç olarak 3 Kasım gecesi Forex enstrümanlarında önemli hareketler beklemekteyiz. Yatırımcıların bu bilgiler ışığında pozisyon almalarını tavsiye ediyoruz. Açık işlemlerini takip etmelerini ve o gece uygun pozisyonlarda zarar durdur seviyesi belirlemeleri gerekiyor.

Herkese hayırlı kazançlar dileriz.

Reply