nocomments

03 Kasım 2020 Forex İnceleme

Okuma Süresi : 2 Dk.

Bugün Ekonomik Takvim

Veri akışı bakımından oldukça sakin geçecek günde, küresel piyasaların dikkati tamamen ABD seçimlerine çevrilmiş durumda. Oy verme işlemi TSİ sabaha karşı 05:00’da sona erecek. Ancak hareketlilik 01:00-02:00 civarında, sandık çıkış anketleriyle başlayacaktır. İki adayın da kalesi olarak görülen eyaletler var. Bunlardan sürpriz çıkması beklenmiyor. Seçimin kaderi etkileyecek eyaletler ise Georgia, Florida, Pennsylvania, Michigan, Kuzey Carolina, Arizona ve Wisconsin olacak. Bu bölgelerden gelecek sonuçlara göre gece boyunca fiyatlamalar şekillenecektir.

ABD Vadeli Endeksler


ABD vadeli endekslerinde ve Asya borsalarında olduğu gibi Avrupa vadeli endekslerinde de bu sabah pozitif bir seyir yaşanıyor.

Vadeli FTSE 100 Endeksi düne göre 53,50 puan, yüzde 0,95 artıda ve FDAX da 118 puan, yüzde 1,0 yukarıda.

Eurostoxx50 vadeli endeksi de düne göre 28 puan, yüzde 0,93 yükseldi.

Analist Yorumu

Analistler, piyasaların dün gelen Çin ve ABD’den gelen güçlü PMI verilerini satın almaya devam ettiklerini, bunun yanı sıra ABD’de bugün yapılacak seçimle birlikte uzun bir belirsizlik döneminin sona erecek olmasının da yatırımcıları alıma yönelttiğini vurguluyorlar.
ABD’de bugün yapılacak başkanlık seçimlerinin kazananı kim olursa olsun, yeni yönetimin görev süresinde neleri başarabileceği Temsilciler Meclisi ve Senato’da oluşacak dengeye de bağlı. Bu nedenle seçimlerden sonra Kongre’de oluşacak yeni tablo da büyük önem taşıyor.

ABD Seçimi

Amerikanın Sesi Radyosunun internet sitesinde yer alan habere göre, 3 Kasım seçimlerinde 435 üyeli Temsilciler Meclisi’nin tamamı ve Senato’da da 35 koltuğun sahibi belirlenecek. 100 sandalyeli halen Senato’da 47’ye karşı 53’le Cumhuriyetçiler çoğunlukta. Demokratlar’ın gözü kritik eyaletlerde ve Cumhuriyetçiler’in sallantıda olan koltuklarında.

Senato, Temsilciler Meclisi gibi, anayasa uyarınca, federal yasaların kabul edilmesi ve başkanın atacağı adımların şekillenmesi sürecind…
ABD’de seçim gününe girilirken CNBC/Change Research tarafından yayınlanan anket “salıncak” eyaletler olarak bilinen ve seçim sonuçları üzerinde etkili 6 eyaletten Demokrat aday Joe Biden’in Başkan Donald Trump’ın az bir farkla önünde olduğuna işaret ediyor.

BİDEN önde gidiyor

Arizona, Florida, Michigan, North Carolina, Pennsylvania ve Wisconsin için yapılan ankete göre, Biden’in oy oranı yüzde 50, Trump’a destek ise yüzde 46 seviyesinde.

Arizona’da Biden 50%, Trump 47%, Florida’da Biden 51%, Trump 48%, Michigan’da Biden 51%, Trump 44%, North Carolina’da Biden 49%, Trump 47%, Pennsylvania’da Biden 50%, Trump 46% ve Wisconsin’de Biden 53%, Trump 45% destek alıyorlar.

Anketler ayrıca, gerek ülke çapında gerekse bu 6 eyalette seçmenlerin yüzde 68’inin oylarını posta yolu ile şimdiden kullandıklarına işaret ediyor.
FiveThirtyEight tarafından hazırlanan tahmin modeline göre ABD’de bugün yapılacak başkanlık seçimini Demokrat aday Joe Biden’in kazanması olasılığı yüzde 90. Ancak Demokratlar anketlere çok fazla bel bağlamıyorlar, 2016 yılındaki senaryonun tekrarlanmasından kaçınmaya çalışıyorlar.

Bugünkü seçimin sonucu belirlemek için önemli olan eyaletlere bakıldığında ise FiveThirtyEight, Pensilvanya’yı Biden’in kazanması olasılığını yüzde 87 olarak ortaya koyarken, News-Marist anketine göre Biden yüzde 51’e yüzde 46 ile Trump’ın 5 puan önünde. RealClearPolitics’in anketi de Biden’i 4,3 puan önde gösteriyor.

Anketlere göre

FiveThirtyEight, Michigan’da Biden’in kazanması olasılığını yüzde 95 olarak verirken, RealClearPolitics anketine göre Biden bu eyalette 5,1 puan önde.

Wisconsin’de Biden’in kazanması olasılığı yüzde 94 olarak ortaya konurken, anketler de Biden’i 6,6 puan önde gösteriyor.

FiveThirtyEight’e göre Minnesota’da Biden’in kazanması olasılığı yüzde 96 ve RealClearPolitics’e göre aradaki fark 4,3 puan Biden’in lehine.

RealClearPolitics’e göre Trump’ın kalesi olarak görülen ve 2016’da 8 puan farkla Trump’ın kazandığı Ohio’da Biden aradaki farkı 1,4 puana kadar indirmiş durumda. Quinnipiac Üniversitesi anketine göre ise Trump 4 puan önde.

Quinnipiac Üniversitesi’ne göre Florida’da Biden, Trump’ın 4 puan önünde. Ancak RealClearPolitics Trump’ın 1,4 puan önde olduğunu gösteriyor.
Koronavirüs salgınının hızla yayılmaya devam etmesinin talep konusunda ortaya çıkardığı endişelere, Libya’nın petrol üretiminin artmasına ve ABD seçimlerinin yarattığı belirsizliğe rağmen uluslararası piyasalarda petrol fiyatları yatay seyir izliyorlar.

PETROL ANALİZ

Global hisse senedi piyasalarında bu sabah gözlenen olumlu havanın yanı sıra, Rusya ve Suudi Arabistan’ın OPEC+ anlaşmasında öngörülen Ocak ayındaki üretim artırımının ertelenmesi taraftarı oldukları yönündeki değerlendirmeler de fiyatlara destek verdi.

Bu sabah ICE’de Brent petrolü 38,69 dolar/varil seviyesine kadar gerilemenin ardından düne göre 13 cent kayıpla 38,82 dolar/varilden işlem görüyor.

NYMEX’de ise Batı Teksas petrolü düne göre 8 cent kayıpla 36,75 dolar/varil seviyesinde.

Reply