nocomments

26 EKİM Forex İnceleme

Okuma Süresi : < 1 Dakika

Bugün ekonomilk takvim oldukça sakin seyrediyor. 12:00’da Almanya iş iklimi endeksi ve 17:00 ABD yeni konut satışları, günün en önemli verileri.

ABD’de seçim öncesi bir teşvik paketi anlaşmasına ulaşılacağı yönündeki zayıf beklenti ve Avrupa ülkelerinde Covid-19 vakalarının zirve seviyelerine ulaşması, endekslerin satıcılı başlamasına sebep olurken, doların majör para birimleri karşısında değer kazanmasını sağladı. Avrupa’da kış saati uygulamasına geçilmesi sebebiyle Dax 10:00’da, Avrupa piyasaları ise 11:00’da açılacak. Avrupa açılışıyla birlikte hareketlilik hızlanabilir.
İngiltere’de Sunday Telegraph gazetesinin haberine göre, Brexit sonrası için AB ile İngiltere arasında bir ticaret anlaşmasına varılması için Londra’da temaslarda bulunan AB müzakere heyeti, Brüksel’e dönüyor. Ancak baş müzakereci Michel Barnier ziyaretini Çarşamba gününe kadar uzatacak.

Sunday Telegraph’ın haberine göre, Brexit sonrası ticaret anlaşması için İngiltere heyeti Perşembe günü Brüksel’e gidecek ve Cumartesi gününe kadar temaslar sürecek.

Abd – Covid-19 yardım paketi hakkında

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Trump yönetiminin COVID-19 yeni yardım paketi konusunda Demokratlar tarafından hazırlanan teklifi gözden geçirmekte olduğunu ve Beyaz Saray’dan bugün bir yanıt gelmesini beklediğini söyledi. Pelosi, bir anlaşmaya varılacağı konusunda iyimserliğini devam ettirdiğini de vurguladı. 3 Kasım’da yapılacak seçimlerin sonucu ne olursa olsun, yeni bir koronavirüs yardım paketi üzerinde anlaşma sağlanacağını ancak kendisinin bu anlaşmanın mümkün olan en kısa zamanda yapılması taraftarı olduğunu da belirtti.

Demokratlar tarafından hazırlanan koronavirüs yardım paketi yasa tasarısının nihai şeklinin Hazine Bakanı Mnuchin tarafından gözden geçirilmekte olduğunu anlatan Pelosi, Beyaz Saray ile nihai bir anlaşmaya varmayı beklediklerini vurguladı.

Beyaz Saray Personel Şefi Meadows da yaptığı açıklamada, Demokratların sundukları teklifi henüz görmediğini belirtti ve hala bir anlaşmaya varılamamış olmasının sorumlusunun Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratlar olduğunu öne sürdü.

ABD ve Avrupa’da koronavirüs vakalarının hızla artmaya devam etmesinin ve Avrupa’da uygulamaya konan karantina tedbirlerinin talep konusunda ortaya çıkardığı endişeler petrol fiyatlarını düşürdü.

ICE’de Brent petrolünün varil fiyatı Cuma gününe göre 0,91 dolar düşüşle 40,81 dolar seviyesine geriledi. Batı Teksas petrolü de 90 cent düşüşle 38,90 dolar/varilden işlem görüyor.

Analistler, petrol fiyatlarının gerilemesinde Libya Ulusal Petrol Şirketi’nin iki liman için ilan ettiği mücbir sebebi kaldırdığını duyurmasının ve gelecek 4 haftada petrol üretiminin 1 milyon varil/gün seviyesine geri döneceğini belirtmesinin de etkili olduğunu vurguluyorlar.

Reply