nocomments

24 Kasım Forex Piyasa İncelemesi

Okuma Süresi : 2 Dk.

Ekonomik Takvim Sakin

Düne göre daha sakin bir veri akışı var. 10:00’da Almanya 3. çeyrek büyüme rakamı açıklanacak. 12:00’da Almanya İfo iş iklimi endeksi, 18:00’da ABD Conference Board tüketici güveni var.

Ayrıca 17:00’da ECB başkanı Lagarde’ın ve gün içerisinde FOMC,ECB üyelerinin konuşmaları yer alıyor.
ABD’de Seçilmiş Başkan Joe Biden’in kabinesi şekillenmeye başladı.

Abd Gündemi

Dün, Dışişleri Bakanlığı görevine Antony Blinken’in getirileceği haberlerinin ardından bugün de Hazine Bakanlığı görevine eski Fed Başkanı Janet Yellen’in getirileceği haberleri ABD basınının manşetlerinde.

Biden’in Yellen’i seçmesi halinde, ABD Hazine Bakanlığı’nın 231 yıllık tarihinde bu göreve getirilen ilk kadın olacak. Yellen, Fed’in de ilk kadın başkanı olmuştu.

74 yaşındaki Yellen, Beyaz Saray Ekonomik Danışmanlar Konseyi üyeliği, Fed Başkanlığı ve Hazine Bakanlığı yapmış tek isim haline de gelecek.

ABD basınında çıkan haberlere ilişkin olarak Biden’in geçiş ekibi yorumda bulunmazken, Yellen de herhangi bir açıklama yapmadı.
Wall Street’te hisse senetleri, AstraZeneca-Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen koronavirüs aşısına ilişkin pozitif haberler ve ABD’de aşılamanın Aralık ayı ortasında başlayacağı beklentileri ile dün değer kazandılar.

Yaşanan yukarı harekette Biden’in Hazine Bakanlığı görevine eski Fed Başkanı Janet Yellen’i getireceği, bunun yanı sıra Obama döneminden birçok ismin Biden’in ekonomi yönetiminde yer alacağı haberleri de Wall Street’te endeksleri yukarı taşıdı.

Yükselişte, ABD’de imalat PMI’nın Kasım ayında Mart 2015’ten bu yana görülen en yüksek seviyede gerçekleşmesi de etkili oldu.

Abd Piyasaları

Dow Jones Sanayi Endeksi dün yüzde 1,12, 328 puan, S&P 500 yüzde 0,56, 20,05 puan ve Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 0,22, 25,66 puan yükselişle kapandı.
Uluslararası piyasalarda petrol fiyatları, Pfizer-BioNTech ve Moderna’nın ardından AstraZeneca-Oxford Üniversitesi’nin de koronavirüs karşı iddialı bir aşı ortaya koymasının etkisi ile Mart ayından bu yana görülen en yüksek seviyeye çıktı.

Aşı konusunda sağlanan ilerlemenin global petrol talebinde hızlı bir toparlanmayı beraberinde getireceği umutlarının yanı sıra, ABD’de Biden’in geçiş ekibinin çalışmalarına resmi şekilde başlamasının yolunun açılması da petrol fiyatlarına destek verdi.

Brent Petrol ve Opec Kararları

ICE’de Brent petrolünün varil fiyatı düne göre 55 cent artışla 46,59 dolar seviyesinden işlem görüyor.

NYMEX’de de Batı Teksas petrolü düne göre 50 cent artışla 43,62 dolar/varil seviyesinde.
OPEC+ petrol ve enerji bakanlarının gelecek hafta yapacakları ve 2021 yılı ilk çeyrek üretim miktarına karar verecekleri toplantı öncesinde OPEC ve müttefiklerinin uzmanları bu hafta boyunca toplantılar yapacaklar.

OPEC’in ekonomik komisyonu kurulu Çarşamba ve Perşembe günü bir araya gelecek, OPEC+ teknik uzmanları da Cuma günü toplanarak gelecek hafta yapılacak zirveye hazırlıkları tamamlayacaklar.

OPEC delegelerinin verdikleri bilgiye göre OPEC+ bakanlarının gelecek hafta yapılacak toplantıda üretimin 2021 ilk çeyrekte cari seviyede devam ettirilmesi yönünde bir karar almaları bekleniyor.

Reply