nocomments

23 Kasım Forex İnceleme Yorum

Okuma Süresi : 2 Dk.

Bugün yurtdışı piyasalarda PMI günü

Saat 11:15-12:00 arası Euro Bölgesi ve bölge ülkelerinden PMI verileri, 12:30’da İngiltere PMI, 17:45’te ise ABD PMI rakamları takip edilecek.
The Telegraph gazetesinin haberine göre İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Brexit sonrası dönem için bir ticaret anlaşmasının önündeki nihai engellerin de kaldırılması için bu hafta AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyan ile konuşması bekleniyor.

Habere göre Johnson, her iki tarafın da nihai tarihten önce bir anlaşmaya varılması için çaba harcadıkları ortamda müzakerelere müdahalede bulunmaya hazırlanıyor.

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak da Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği ile Brexit sonrası dönem için ilişkilere yönelik sürdürülen müzakerelerde “hakiki ilerleme” sağlandığını ifade etti.
Sky News’e göre, AB, Brexit anlaşmasının %95 tamamlandığını düşünüyor.

Cumartesi günü tarihli habere göre, AB kaynakları Brexit konusunda anlaşmanın %95 oranında tamamlandığını ve ilgili yasal metnin de hazır olduğunu belirtiyorlar. Bununla birlikte halen kilit alanlarda çözülemeyen anlaşmazlıklar nedeniyle görüşmelerin çökmesi ihtimaline ilişkin gerginlik de devam ediyor.

AB EKONOMİ GÜNDEMİ

Sky haberini, AB’nin birçok diplomatının da katılıp brifing aldığı Cuma günkü toplantıdan gelen notlara dayandırdı. AB’nin müzakerecilerinden AB Genel Sekreteri Ilze Juhansone’un katılımcılara, “Hemen tüm alanlarda anlaşma metni %95 hazır” dediği kaydedildi.
Politico’nun haberine göre, AB Parlamentosu 28 Aralık’ta Brexit anlaşmasının muhtemel onayı için toplanacak.

Habere göre, AB prosedürü gereği İngiltere ile Brexit konusunda varılacak anlaşmanın tüm AB devleti hükümetlerinin katılımı ile onaylanması gerekiyor. Konuya yakın diplomat ve kaynaklar, bu doğrultuda 28 Aralık’ta muhtemel anlaşma için AB hükümetlerinin onay toplantısı yapacakları ifade edildi.

Kaynaklar, AB milletvekillerinin olası anlaşmayı onaylamayı hazır olacağını kaydettiler.
ABD’nin seçilmiş başkanı Joe Biden’a yakınlığı ile bilinen Chris Coons, yeni başkanın Çin’e yönelik gümrük tarifelerini yakın zamanda kaldırmasının muhtemel olmadığını söyledi.

ABD EKONOMİ GÜNDEMİ

Cuma günü katıldığı bir konferansta açıklama yapan Coons, “Biden’ın basitçe tüm tarifeleri kaldırıp yeniden 2016 yılı öncesine dönmesini beklememek gerek. Öncelikle müttefikler ile görüşmeler ve müzakereler olacağını tahmin ediyorum. Bunlar Kanada ve İngiltere gibi ülkeler olacaktır” ifadelerini kullandı.

Coons, yaptığı değerlendirmeyi Biden adına konuşarak söylemediğinin altını çizerken, “Tahminimi ortaya koyuyorum” ifadelerini kullandı.

Coronavirüs Aşı Haberleri


Pfizer-BioNTech’in geliştirdikleri koronavirüs aşısının İngiltere’den bu ay içinde, ABD’den den Aralık ayı ortasına kadar onay alacağı ve yılsonundan önce ABD, İngiltere ve Almanya’da aşılamanın başlayacağı beklentileri petrol fiyatlarına destek veriyor.

Bununla beraber gözler OPEC+’nın bu ay sonunda yapacağı ve arz kısıntısının azaltılması planının 3-6 ay ötelenmesinin ele alınacağı Ortak Bakanlar Komitesi Toplantısı da izlenmeye devam ediliyor.

Brent Petrol son dakika

Bu sabah ICE’de Brent petrolü Cuma gününe göre 51 cent artışla 45,46 dolar/varil seviyesinden işlem görüyor. NYMEX’de de Batı Teksas petrolü 29 cent yükselişle 42,79 dolar/varil seviyesinde.

Reply