nocomments

Bugün ekonomik takvim sakin seyrediyor. Günün en önemli verileri 15:30’da açıklanacak olan ABD konut sektörü verileri.

Okuma Süresi : 2 Dk.

Ayrıca gün içerisinde FOMC üyelerinin konuşmaları takip edilecek. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin sözcüsü Drew Hammill, Pelosi ile ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin arasında yapılan telefon görüşmesinde yeni koronavirüs yardım paketi konusundaki farlılıkların azaltıldığını bildirdi.

53 dakika sürdüğü ifade edilen telefon görüşmesinin ardından Twitter üzerinden açıklama yapan Hammill, Pelosi’nin bir yardım paketinin 3 Kasım seçiminden önce Kongre’den geçebilmesi için sunulması gereken nihai tarih olan Salı gecesine kadar bir yardım paketinin olup olmayacağı konusunda “netlik” sağlanacağına inandığını ifade etti.

Pelosi, MSNBC’ye dün gece yaptığı açıklamada da, “Yarının ne getireceğini göreceğiz. Bir şeyler yapmaya çalışacağız” diye konuştu.
ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, Cumhuriyetçi senatörler tarafından hazırlanan yeni koronavirüs teşvik paketini bu hafta Senato’da oylayacaklarını söyledi.

McConnnel, yeni teşvik paketi için oylamanın Salı veya Çarşamba günü yapılmasını beklediğini ifade etti.
ABD Senatosu Azınlık Lideri Chuck Schumer, Senato’nun Cumhuriyetçi üyeleri tarafından getirilen 500 milyar dolar büyüklüğündeki koronavirüs yardım paketinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Schumer, “Cumhuriyetçilerin sundukları tasarı 1 ay önce de kabul edilemezdi, şu anda da kabul edilemez” diye konuştu.

Cumhuriyetçilerin sundukları tasarıyı “tamamen yetersiz” diye konuşan Schumer, bu değerlendirmesine neden olarak krizin tasarının ilk ortaya konulduğu günden bu yana daha kötüye gittiği görüşünü işaret etti.
Rusya Enerji Bakanı Aleksander Novak, dün yapılan OPEC+ Ortak Bakanlar İzleme Komitesi toplantısından, global arz kısıntısı anlaşmasına tam uyum gösterilmeye devam edilmesi tavsiyesi çıktığını bildirdi.

OPEC TOPLANTISI NE ZAMAN OLACAK?

Novak, bir sonraki OPEC+ bakanlar toplantısının Aralık ayında yapılacağını da ifade etti.

Rusya Enerji Bakanı ayrıca, kış aylarında petrol piyasasında daha fazla belirsizlik görülmesinin muhtemel olduğunu da vurguladı.

Rusya-24 TV’ye konuşan Novak, cari petrol fiyatlarının piyasadaki duruma paralel olduğunu belirtirken, şu anda piyasada günlük 1 milyon varil açık bulunduğunu da savundu.

AB – BREXİT ANLAŞMASI NE DURUMDA?


İngiltere’de Başbakan Johnson’ın Ofisi, İngiltere ve AB’nin baş müzakerecileri David Frost ile Michel Barnier’in telefon görüşmeleri sonrası yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği ile bir ticaret anlaşması için görüşmelerin yeniden başlaması konusunda hala bir temel bulunmadığını duyurdu.

Açıklamada, “İngiltere, Avrupa Birliği’nin yaklaşımında esastan, temel bir değişiklik olmadığı sürece görüşmelere başlamak için bir zemin olmadığına inanmaya devam ediyor. Bu, AB’nin iki egemen eşit arasında bir anlaşma bulmaya çalışmakla tutarlı bir yaklaşım sergilemesi ve İngiltere kadar AB’nin de adım atması gerektiğinin kabulü anlamına geliyor” ifadeleri yer aldı.

Johnson’ın Sözcüsü, Frost ile Barnier arasındaki telefon görüşmesini yapıcı olarak nitelerken, tarafların yakın temas içinde kalınması konusunda görüş birliğine vardıkları da ifade etti.
Koronavirüs vakalarının hızla artmaya devam etmesi ve İrlanda’nın Mart ayına benzer kapatma, karantina tedbirleri alacağını duyurmasının etkisi ile Avrupa borsalarının yeni güne düşüşle başlamaları bekleniyor.

Ancak piyasalarda gözler bir taraftan da ABD’de yeni koronavirüs yardım paketi konusunda yapılan pazarlıklarda. Pelosi ile Mnuchin’in dün akşam yaptıkları görüşmelerde aradaki farklılıkların azaltıldığının duyurulması olumlu bir hava estirse de, bu gece yarısına kadar bir uzlaşma sağlanıp sağlanmayacağının belirsizliği piyasada yön belirlemeyi zorlaştırıyor.

Reply