nocomments

19 Ekim 2020 Forex Piyasa Yorumu

Okuma Süresi : 2 Dk.

Ekonomik takvimde bugün fiyatlama yaratacak önemli bir veri bulunmuyor. 15:00’da Fed başkanı Powell ve 15:45’te ECB başkanı Lagarde’ın konuşmaları var. Ayrıca gün içerisinden birçok FOMC, ECB ve BoE üyesinin konuşması da takip edilecek.

OPEC TOPLANTISI

OPEC Ortak Bakanlar İzleme Komitesi, OPEC üyelerinin ve OPEC+ içinde yer alan diğer petrol üreticilerinin arz kısıntısı anlaşmasına uyumları görüşmek için bugün bir araya gelecekler.

Toplantı, COVID-19 salgınında vaka sayılarının hızla arttığı, dünya genelinde vaka sayısının 40 milyona ulaştığı, yeni kısıtlama, karantina tedbirlerin uygulanmaya koyduğu bir dönemde gerçekleşecek.

Koronavirüs salgınının talebe yönelik endişeler yarattığı ortamda OPEC+’nın 1 Ocak’tan itibaren üretim kısıntısını 7,7 milyon varil/günden 5,8 milyon varil/güne indirme yönündeki cari planını değiştirmeyi düşünüp düşünmeyeceğinin de bu toplantıda değerlendirilebileceği ifade ediliyor.
İngiltere Kabine Bakanı Michael Gove, İngiltere ile Avrupa Birliği’nin Brexit sonrası bir ticaret anlaşmasına varmaları için kapının hala açık olduğunu, ancak görüşmelerin yeniden başlayabilmesi için AB’nin yaklaşımını değiştirmesi ve ciddi olduğunu göstermesi gerektiğini söyledi.

AB’nin aldığı kararlar ile müzakerelerde bugüne kadar sağlanan bazı ilerlemeleri israf ettiğini, çünkü AB’nin müzakereleri yoğunlaştırmaya veya detaylı bir hukuki metin üretmeye istekli davranmadığını savunan
Gove, “AB’nin pozisyonunu değiştireceğini umuyoruz. Ancak pozisyonlarını değiştirmezler ile onlarla kesinlikle konuşmayız da demiyoruz” diye konuştu.

AB NE DİYOR?

Anlaşmazlık yaşanan konularda çözüm için topun AB’nin sahasında olduğunu ifade eden Gove, “AB’nin yaklaşımında bir değişiklik görmemiz gerektiğini açıkça ortaya koyduk. Avrupa Birliği’nin bir anlaşmaya varmanın önemini takdir edip etmediğini göreceğiz” dedi.
Bloomberg News’un haberine göre İngiltere, Avrupa Birliği ile varılacak Brexit sonrası ticaret anlaşmasının bir parçası olarak İç Pazarlar Yasa Tasarısı’nı yeniden kaleme alabilir.

Bloomberg, İngiltere kıdemli bakanı Michael Gove’nin bugün ortak komite toplantısında AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Michael Sefcovic ile bir araya geleceğini belirterek, görüşmelerde bu yasa tasarısının yeniden kaleme alınmasının da gündeme gelebileceğini vurguladı.

İç Pazarlar Yasa Tasarısı hali hazında Avam Kamarası’ndan geçti ve Lordlar Kamarası’na sunuldu. Lordlar Kamarası’nın yasa tasarısını tamamen reddetme hakkı yok, ancak üzerinde belirli değişiklikler yapabilir.
Goldman Sachs’ın müşteri raporuna göre kurum Merkez Bankası’nın bu haftaki politika toplantısından 300 bp faiz artırımı kararı çıkmasını bekliyor.

Bloomberght’de yer alan habere göre, Kevin Daly öncülüğündeki Goldman Sachs ekonomistlerinin kaleme aldığı müşteri raporunda, TCMB’nin Perşembe günkü politika toplantısında faizi yüzde 10.25’ten yüzde
13.25’e yükselteceği tahmini yer aldı.

Raporda, “(Merkez Bankası) Fonlama sınırlamalarıyla hali hazırda gerçekleştirdi. Bu sıkılaştırmayla buluşturmak için bir haftalık repo faizini artıracak.” ifadesi yer aldı.

Bloomberg’in ekonomistlerin katılımıyla gerçekleştirdiği anketinden çıkan medyan tahmin politika faizinin 150 baz puan artarak yüzde 11.75’e yükseleceği şeklinde.

Reply