nocomments

15 Ekim 2020 Forex İnceleme

Okuma Süresi : 2 Dk.

Ekonomik Takvim

Bugün ekonomik takvim sakin seyrediyor. Günün en önemli verileri 15:30’da açıklanacak olan ABD haftalık işsizlik haklarından yararlanma başvuruları ve Philadelphia Fed imalat endeksi. Ayrıca 18:00’da ABD ham petrol stokları ve 19:00’da ECB başkanı Lagarde’ın konuşması takip edilecek.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD Kongresi’ndeki Demokratları koronavirüsün ekonomik etkileri ile mücadele için yeni bir yardım paketi üzerinde seçimlerden önce uzlaşma sağlanmamasını istemekle suçladı.

Fox News kanalına konuşan Mnuching, Demokratların 3 Kasım seçiminden hemen önce Başkan Trump’ın bir kazanım elde etmesini istemediklerini, ancak kendisinin bir anlaşmaya varılana kadar görüşmeleri sürdürülmesi taraftarı olduğunu söyledi.

Başkan Trump’ın da kendisinden Demokratlar ile müzakerelere devam etmesini istediğini belirten Mnuchin, “Başkan bana, bu işi bitirene kadar görüşmelere devam etmemi söyledi” diye konuştu.

Mnuchin, “Ben ve Pelosi ciddi uzlaşmalar sağladık. Müzakerelerin belirli alanları üzerinde hala yapılması gereken çok iş var. Ancak Pelosi uzlaşmacı adımlar atar ise bir anlaşmaya çok çabuk şekilde ulaşılabilir. Eğer yardım tasarısını şimdi çıkaramazsak, Başkan Trump seçimi kazandıktan sonra hızla Kongre’den geçiririz” dedi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde TSİ 19:00’da IMF/ Dünya Bankası Yıllık Toplantıları sırasında küresel ekonomi üzerine çevrimiçi CNBC Tartışmasına katılacak.

Goldman Sachs Ne Dedi?

Goldman Sachs, bugün ve yarın yapılacak AB liderler zirvesinde Brexit konusunda bir dram yaşanabileceğini, ancak Kasım ayının ilk yarısında zayıf da olası Brexit ticaret anlaşmasına varılmasının muhtemel olduğunu savundu.

Goldman Sachs analistti Jari Stehn yaptığı değerlendirmede, “Ne İngiltere Başbakanı Johnson’ın ortaya koyduğu 15 Ekim, ne de AB Komisyonu’nun işaret ettiği 30 Ekim Brexit müzakerelerinin duracağı anlamına gelmiyor” dedi.

Bir Brexit ticaret anlaşması olmayacağı algısının Ekim ayı boyunca devam edebileceğini belirten Stehn, “Ancak, Kasım ayının ilk yarısında sıfır tarife/sıfır kota öngören zayıf bir ticaret anlaşmasına varılması muhtemel olduğu görüşümüz devam ediyor” ifadelerini kullandı.

ABD bankalarının 3’ncü çeyrek sonuçlarının yatırımcıları tatmin etmemesi ve 3 Kasım seçiminden önce yeni bir koronavirüs teşvik paketinin Kongre’den çıkması olasılığının neredeyse ortadan kalkması ABD vadeli endeksleri de aşağı çekti.

Borsa Endeksleri

Asya borsalarında Hong Kong ve Seul öncülüğünde düşüş yaşanırken, vadeli Dow Jones Sanayi Endeksi düne göre 67 puan, yüzde 0,24 ekside.

S&P 500 vadeli endeksi 8,25 puan, yüzde 0,24 ve Nasdaq 100 vadeli endeksi de 71,5 puan, yüzde 0,60 geriledi.

ABD Seçimi

WSJ/NBC News düzenlediği son anket, Trump’ın arayı kapatmasına karşın farkın halen devam ettiğini gösteriyor.

Bloomberght’de yer alan habere göre, ABD’de 3 Kasım’da gerçekleştirilecek başkanlık seçimleri yaklaşırken, seçimi kimin kazanacağına ilişkin anketlerin sonuçları gelmeye devam ediyor.

WSJ/NBC News’un düzenlediği son ankete göre, ABD Başkanı Donald Trump, ilk canlı yayın başkanlık münazarasının ardından yapılan son ankete göre 3 puan kazanmış durumda, ancak Demokrat aday Joe Biden’ın halen 11 puan gerisinde.

Reply